Dolnośląskie: nabór wniosków na renowację i konserwację zabytków w regionie

Samorząd województwa dolnośląskiego przeznaczy w tym roku 5 mln zł na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy regionalnych zabytkach. Nabór wniosków ruszy we wtorek i potrwa do 28 czerwca.

Autor: PAP 14 czerwca 2021 13:57

W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego przyjął uchwałę o ogłoszeniu naboru wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie województwa dolnośląskiego.

W przesłanym mediom komunikacie marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że liczba wniosków o dotacje, jakie trafiają do zarządu województwa dolnośląskiego rośnie z każdym rokiem. "Na samym początku wpływało ich rocznie zaledwie kilkanaście, obecnie mamy ich około 300. Trzeba remontować dachy, umacniać konstrukcje architektoniczne kościołów, odrestaurowywać drogocenne obrazy. Rosnące zainteresowanie naszym wsparciem finansowym świadczy o wzrastającej świadomości tego, jak wielką wartość w utrzymywaniu naszego dziedzictwa kulturowego mają obiekty historyczne" - mówił.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nabór wniosków potrwa do 28 czerwca. O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Po zakończonym naborze wnioski będą oceniane pod względem formalnym i merytorycznym. Przy ocenie merytorycznej brane będzie pod uwagę m.in. znaczenie zabytku dla dziedzictwa kulturowego, wartość historyczna, naukowa lub artystyczna, stan zagrożenia, w jakim znajduje się obiekt oraz dostępność zabytku dla społeczeństwa.

W komunikacie podkreślono, że samorząd województwa dolnośląskiego niezmiennie od 1999 roku, niezależnie od sytuacji gospodarczej, przekazuje środki finansowe na zadania z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego. Dotowane są renowacje i działania mające na celu ochronę obiektów cennych dla lokalnej społeczności i stanowiących fundament tożsamości kulturowej.

"Niestety, stan techniczny niektórych zabytków jest tak kiepski, że stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla odwiedzających je osób. Tak było chociażby z hełmem wieży kościoła Trójcy Świętej w Żórawinie, czy z kościołem ewangelickim Marii Panny w Lubaniu, gdzie konieczny był niezwłoczny remont sklepień. Samorząd Województwa dofinansował montaż zabezpieczeń przeciwpożarowych w takich obiektach, jak Zamek na Wodzie w Wojnowicach czy Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach" - podano.

Samorządowe wsparcie w ubiegłych latach trafiło m.in. do takich miejsc, jak Kościół Pokoju w Świdnicy, Pocysterskie Opactwa w Lubiążu i Henrykowie, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Twierdza w Srebrnej Górze, Bazylika w Wambierzycach i wiele innych. Jednocześnie opieką otoczone zostały zabytki mniej znane, takie jak Pałac w Bobolicach, kościół św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce, wieża widokowa w Grodziszczu czy wiatrak holenderski w Pietrzykowie.

W latach 2016-2020, z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego dofinansowano 723 projekty na sumę przekraczającą 23 mln zł. W sumie, dodając także projekty dofinansowane z funduszy europejskich zrealizowano 855 inwestycji mających na celu remont, renowację, poprawę lub zmianę funkcjonalności zabytków na Dolnym Śląsku. Suma wsparcia finansowego przekroczyła 223 mln zł.

W przesłanej informacji zwrócono uwagę, że nabór wniosków o udzielenie dotacji zbiega się z planowanym przyjęciem przez sejmik województwa dolnośląskiego Programu Opieki nad Zabytkami Województwa Dolnośląskiego na lata 2021-2024. Projekt programu przeszedł już przez konsultacje społeczne i aktualnie jest opiniowany przez wojewódzką konserwator zabytków. Wsparcie finansowe ze strony samorządu województwa będzie jednym z kluczowych elementów realizacji programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych