
Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu, aby był on energooszczędny i odpowiadał aktualnym wymogom prawnym?
Nowe normy spowodowane są koniecznością dostosowania do przepisów Unii Europejskiej, które zakładają zmniejszenie zapotrzebowania budynków na ciepło, a także większe wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Wprowadzone w tym roku zmiany powiązane są z dyrektywą unijną, według której do 2021 roku większość budynków powinna być samowystarczalna pod względem energetycznym.
- Nowe warunki określają maksymalne zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej oraz obniżają wartość graniczną współczynnika przenikalności ciepła dla okien oraz przegród zewnętrznych. Oznacza to, że podczas projektowania budynku powinniśmy zadbać o odpowiednią jego izolację, czyli taką, która pozwali nam zatrzymać we wnętrzu jak najwięcej ciepła – opowiada Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Ciepło pod kontrolą
Zmiany w prawie dążą do ograniczenia wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, który nie może wynosić więcej niż 95 kWh/(m2*rok), czyli zapotrzebowanie na taką energię dla jednego metra kwadratowego budynku o regularnej temperaturze powietrza w ciągu roku nie może przekroczyć 95 kWh.
Przepisy te mają na celu ograniczenie zużycia energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł i zachęcenie do korzystania z alternatywnych źródeł, takich jak na przykład kolektory słoneczne. Jednocześnie zmieniły się również wytyczne dotyczące przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych. Od stycznia 2017 roku Uc(max) spadło z 0,25 do 0,23 W/(m2K), a od 2021 roku zostanie ono obniżone do 0,20 W/(m2K).
Ucieczka ciepła z wnętrza
Odpowiednia izolacja budynku powinna kompleksowo chronić przegrody zewnętrzne przed ucieczką ciepła z wnętrza. Planując izolację termiczną domu należy zwrócić uwagę na elementy konstrukcji, gdzie potencjalnie mogą wystąpić mostki cieplne. Łączenie płyt balkonowych ze stropem, a właściwie z wieńcem, to miejsce szczególnie narażone na powstanie mostków termicznych.
Balkony to wysunięte elementy, a w miejscu ich połączenia z konstrukcją budynku dochodzi do przerwania ciągłości izolacji termicznej – w ten sposób powstaje mostek cieplny, który jest przyczyną niekontrolowanej utraty ciepła, skutkującej stratami energetycznymi oraz negatywnym wpływem na bilans cieplny budynku.
Bez mostków cieplnych
Aby uniknąć powstawania mostków cieplnych, a jednocześnie zapobiec negatywnym następstwom, które za sobą niosą, należy zastosować rozwiązanie pozwalające na połączenie płyty balkonowej ze stropem bez konieczności przerywania ciągłości izolacji termicznej elewacji.
- Uzyskamy to dzięki wykorzystaniu łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb, które umożliwiają montaż płyty balkonowej bez konieczności przerywania ciągłości warstwy izolacyjnej, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć ucieczki ciepła w najbardziej newralgicznych miejscach. Zastosowanie łączników Isokorb korzystnie wpłynie na bilans cieplny budynku, tak więc konstrukcja z wykorzystaniem produktu firmy Schöck odpowiada założeniom dyrektyw unijnych, a dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie – radzi kierownik działu technicznego firmy Schöck.