Dom bez pozwolenia a stolarka okienna

Z dniem 3 stycznia 2022 r. weszła w życie kolejna nowelizacja prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym „Dom bez formalności”. Wprowadza ona wiele zmian, które mają ułatwić życie inwestorom, m.in. uprościć procedurę budowy domów mieszkalnych jednorodzinnych do 70 mkw. Nowe przepisy mają umożliwić realizację takiego przedsięwzięcia bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Wymagane będzie jedynie zgłoszenie. W praktyce oznacza to oszczędność czasu oraz finansów.

Autor: housemarket.pl 10 marca 2022 16:06

W celu wybudowania domu na zgłoszenie należy przede wszystkim spełnić poniższe warunki:

- budowany dom musi być budynkiem wolnostojącym, posiadającym nie więcej niż dwie kondygnacje,
- planowana budowa powinna być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
- liczba budynków do 70 mkw nie może być większa niż jeden na każde 500 mkw powierzchni działki,
- obszar oddziaływania nie może wykraczać poza działkę/działki, na których je zaprojektowano.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodatkowo w 2021 r. ogłoszone zostały nowe wymogi odnośnie standardów energetycznych. Dotyczy to również stolarki okienno-drzwiowej. W związku z tym trzeba aktualnie zwracać uwagę, by stolarka i montowane bramy posiadały niski współczynnik przenikania ciepła U. Celem wprowadzonych przepisów jest wymuszenie na budujących i stawianych obiektach pasywność i “zero energetyczność”, czyli ograniczenie dużego poboru energii. Dotyczy to także domów tego typu.

Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/m²K] dla poszczególnych produktów to:

- okna i drzwi balkonowe: 0,9
- okna połaciowe: 1,1
- drzwi: 1,3
- bramy: 1,3

Zmiana przepisów wymusiła na wszystkich producentach okien zachowanie wymaganego poziomu współczynnika przenikania ciepła. Tak naprawdę wiele firm dostarczających stolarkę okienną spełniało to kryterium już wcześniej W przypadku firmy Okna Debow nie było potrzeby wprowadzania zmian w procesie produkcyjnym czy ofercie w związku z nowymi przepisami. Stolarka już od dłuższego czasu produkowana była przy zachowaniu podwyższonych standardów. Jako producent skupiający się na realizacji zleceń dla wymagających klientów, firma odczuła jedynie zwiększenie liczby zamówień z powodu rosnącego zainteresowania coraz to ciekawszymi bryłami budynków i nietypowymi projektami domów.

Jeśli chodzi o domy bez pozwolenia, okna mają w nich duże znaczenie, ponieważ stanowią ważną barierę termiczną. Jednocześnie jednak muszą być pod każdym względem funkcjonalne i gwarantować dobre doświetlenie. A komu nie podoba się wielka tafla szkła? Nowoczesne domy typu “stodoła” z przeszkloną w całości ścianą z jednej strony, stał się pewnego rodzaju modą naszych czasów. Okna Debow posiada jedno z ciekawszych rozwiązań związanych z dużymi oknami - system HST LUX. Jest to nic innego jak przesuwne okno tarasowe, które idealnie łączy w sobie nowoczesną technologię z nowoczesnym wyglądem. Zapewnia ono m.in. komfort bezprogowego przejścia. Przy bardziej budżetowej budowie przeszkodą może być niestety sama cena okna tego typu, ponieważ jest ona odpowiednio wyższa od ceny klasycznego okna. O ile więc ten aspekt nie stanowi problemu, jest to świetne rozwiązanie zarówno w przypadku domu bez pozwolenia, jak i klasycznego projektu domu.

Budując dom do 70 mkw należy dobrze przemyśleć aspekt nośności. Wbrew pozorom nieodpowiedni projekt stolarki okiennej i późniejsze przeróbki z nią związane mogą być naprawdę problematyczne i w efekcie znacznie wpływać na wytrzymałość konstrukcji. Podobnie jak w innych wypadkach, trzeba zastanowić się także nad kwestiami takimi jak np. wentylacja, w celu zapewnienia odpowiedniej wymiany powietrza we wnętrzu. Jeśli wybieramy całą ścianę przeszkloną, co często ma miejsce w przypadku mniejszych domów, warto pomyśleć o nagrzewaniu się pomieszczenia i wówczas zwrócić uwagę na bardziej specjalistyczne szyby. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest roleta zewnętrzna. Tworzy ona kolejną komorę i zabezpiecza okno oraz jego ramę przed warunkami atmosferycznymi.

Stawianie budynków do 70 mkw. bazuje na uproszczonych regulacjach, jednak istnieje też część przepisów, które obowiązują niezmiennie każdy obiekt budowlany. Poza ograniczeniem odnośnie dopuszczalnej liczby takich domów postawionych na jednej działce, istotna jest też kwestia m.in. usytuowania budynku na powierzchni działki. Oznacza to, że nie może być ustawiony zbyt blisko jej granicy. W przypadku sąsiadującej z płotem ściany bez okien i drzwi są to min. 3 m, a w przypadku, ściany z oknami lub drzwiami są to 4 m odległości do ogrodzenia. Jest to więc ściśle związane z odpowiednim rozplanowaniem stolarki - dostosowaniem jej do wymogów narzucanych przez przepisy, ale też do codziennych potrzeb mieszkańców.

W ciągu ostatnich miesięcy producenci są zmuszeni podnosić ceny wytwarzanych okien, co spowodowane jest rosnącymi kosztami komponentów. Dodatkowo stale zwiększa się też koszt prowadzenia działalności produkcyjnej, w związku z czym ceny stolarki na rynku generalnie rzecz biorąc także rosną.

Odczuwalna jest także różnica w cenie pomiędzy oknem zwykłym a energooszczędnym. W przypadku tego drugiego, głównym powodem wyższych cen jest wykorzystanie lepszych komponentów przy wytwarzaniu takich produktów. Jeszcze kilka lat temu okna energooszczędne stanowiły 5 proc. sprzedaży, natomiast dziś jest to już 90 proc. Występują tutaj 2 najważniejsze powody: pierwszy to zwiększenie liczby osób świadomych, oczekujących wyższych parametrów, drugi natomiast to grupa osób, które zostały postawione przed faktem, że taka stolarka jest wymagana przez narzucone przepisy.

Wybierając okna do "domu bez pozwolenia” warto postawić na te, które posiadają niski współczynnik przenikania ciepła U oraz dobrze przemyśleć aspekt nośności. Należy mieć również na uwadze, że budowa takiego domu wiąże się z przygotowaniem szeregu dokumentów. Sama procedura administracyjna jest jednak znacznie prostsza niż w przypadku tradycyjnego zgłoszenia. Dlatego też warto zasięgnąć informacji dotyczących takiego przedsięwzięcia, aby już na początkowym etapie nic nas nie zaskoczyło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych