Dom jednorodzinny. Na własną rękę czy od dewelopera?

Doświadczenie pandemii sprawiło, że posiadanie ogrodu stało się marzeniem wielu Polaków. Na te zmienne nie pozostają obojętni deweloperzy, którzy oprócz mieszkań, coraz chętniej budują także osiedla domów jednorodzinnych.

Autor: housemarket.pl 16 listopada 2021 11:46

  • Od kilku lat na rynku nieruchomości obserwuje się trend, w ramach którego osoby poszukujące własnego lokum, coraz częściej decydują się na dom, zamiast mieszkania.
  • W samym 2020 roku w Warszawie wyprzedało się o 51,7 proc. więcej domów niż w 2019.
  • Deweloperzy nie pozostali obojętni na oczekiwania społeczeństwa i coraz częściej zamiast bloków mieszkalnych stawiają na budowę domów jednorodzinnych.

Dla wielu osób dom z ogrodem to spełnienie marzeń. Szczególnie w czasie pandemii poszukiwanie miejsca, gdzie swobodnie można było spędzić czas na świeżym powietrzu stało się niezwykle ważne. Deweloperzy nie pozostali obojętni na oczekiwania społeczeństwa i coraz częściej zamiast bloków mieszkalnych stawiają na budowę domów jednorodzinnych. Jak pokazują raporty, już dwa lata temu, zaobserwowano boom na domy jednorodzinne i trwa on do dziś. W samym 2020 roku w Warszawie wyprzedało się o 51,7 proc. więcej domów niż w 2019. Utrzymanie tego trendu potwierdzają również dane z pierwszego półrocza 2021 roku. Sprzedaż osiągnęła 83,8 proc. względem zbytu odnotowanego w całym 2019 . W skali kraju również widać wzrosty. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 roku do użytku oddano 42 462 domów jednorodzinnych, czyli o 30 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku .

CZYTAJ TEŻ: BUDOWA DOMU - JAK ZFEALIZOWAĆ INWESTYCJĘ BEZ OBAWY O CENĘ

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na własną rękę czy od dewelopera?

Dla poszukujących własnego miejsca na ziemi ważne pozostaje również pytanie – wybudować dom na własną rękę czy kupić gotowy od dewelopera? Mimo, że każda z opcji ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, to deweloperzy coraz częściej decydują się na budowę osiedli domów jednorodzinnych, zamiast mieszkań.

Samodzielna budowa domu daje jego przyszłym mieszkańcom dużą swobodę działania – mogą wcielić w życie swój projekt. Jest to również z pozoru tańsze rozwiązanie – choć zazwyczaj wstępny kosztorys opiewa na niższą kwotę, to każdy, kto choć raz dokonywał remontu wie, że po drodze czeka mnóstwo niespodziewanych dodatkowych wydatków. Kupno domu jednorodzinnego od dewelopera, mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się droższe, ma jeszcze jedną przewagę – można zyskać cenny czas. Budowa systemem gospodarczym to średnio 4-5 lat. Deweloperzy natomiast realizują projekty średnio w ciągu 2 lat . Decydując się na samodzielną budowę musimy się liczyć także z dużą ilością stresu. Wybierając gotowy projekt, możemy go znacząco zminimalizować, a te dwie wartości – czas i spokój – są bezcenne.

Dom w centrum miasta

Dane pokazują, że oferta deweloperów w zakresie domów jednorodzinnych zdecydowanie częściej obejmuje obrzeża miast niż same aglomeracje . Jednak są wyjątki, dzięki którym klienci nie muszą rezygnować ze swoich oczekiwań i potrzeb – bliskości centrum i posiadania własnego domu z ogrodem.

Przykładem takiej realizacji, zlokalizowanej właściwie w sercu miasta, jest inwestycja SGI – Ustronie Mokotów. To pierwszy tego typu projekt spółki w Warszawie, który w dodatku już od początku cieszy się dużym zainteresowaniem kupujących. Prawie wszystkie domy znalazły swoich właścicieli i osiedle powoli zaczyna się wypełniać lokatorami.

– Ustronie Mokotów to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie ciszę i spokój, ale nie chcą rezygnować z miejskich rozrywek. Położenie osiedla na warszawskich Siekierkach daje właśnie taką gwarancję. Każdy segment posiada 5 pokoi oraz ogród o wielkości do 180 mkw. – co jest docenianym atutem inwestycji. Lockdown i brak możliwości swobodnego przebywania na świeżym powietrzu sprawił, że wzrosła liczba zapytań o mieszkania i domy z takimi rozwiązaniami. Chcieliśmy więc zapewnić przyszłym mieszkańcom Ustronia Mokotów ten komfort. Sukces osiedla pokazuje, że konsumenci są zainteresowani tego typu nieruchomościami. Mamy w planach kolejną inwestycję, w której będziemy budować domy o wysokim standardzie – mówi Robert Stachowiak, prezes zarządu SGI.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych