Dom pasywny od podszewki

Idea domu pasywnego powinna towarzyszyć nam na każdym z etapów, począwszy od wyboru działki, poprzez tworzenie projektu, aż po budowę i prace wykończeniowe.

Autor: HouseMarket.pl 10 kwietnia 2017 16:31

Architekci, producenci materiałów budowlanych i ekolodzy jednoznacznie opowiadają się za korzyściami, jakie niesie za sobą budownictwo pasywne. Jak w telegraficznym skrócie powinna wyglądać realizacja planu wzniesienia budynku odznaczającego się znakomitymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych?

Dom w pełnym słońcu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Istotną cechą budynków pasywnych jest ich, jak wskazuje sama nazwa, bierne wykorzystywanie energii słonecznej. W związku z tym decydując się na budowę domu w takim właśnie standardzie bardzo ważny jest wybór działki ze swobodnym dostępem do promieni słonecznych, czyli przede wszystkim w oddaleniu od zagajników, dużych wzniesień i znacznie wyższych zabudowań. Ponadto teren, na którym zamierzamy zbudować taki dom, musi pozostawiać duże pole do manewru.

Zbyt ograniczona przestrzeń uniemożliwi bowiem właściwe ustawienie budynku względem kierunków świata, a zatem zagwarantowanie jak najlepszego nasłonecznienia kluczowych jego części. Istotne jest także prześledzenie przepisów i aktów prawa miejscowego, które definiują, jakie budynki mogą być stawiane w danym miejscu. Przykładowo, zabytkowe otoczenie wyklucza budowę nowoczesnych domów pasywnych o płaskim dachu, jak również plany wypełnienia sąsiadujących terenów znacznie wyższymi zabudowaniami niweczą plany o budowaniu w standardzie energooszczędnym.

Pasywna układanka

Domy budowane z naciskiem na energooszczędność często są dość dużych rozmiarów, niemniej cechują się zwartą bryłą, pozwalającą skupić większość wnętrz na regularnej przestrzeni. Dzięki temu jego wnętrze łatwiej jest ogrzać, a zarazem ograniczyć ucieczkę ciepła przez liczne połacie dachowe. Projekt domu pasywnego powinien przede wszystkim bazować na maksymalnym rozbudowaniu elewacji południowej, co pozwoli budynkowi chłonąć jak najwięcej ciepła pochodzącego z energii słonecznej.

To właśnie z tej strony lokalizowana jest większość okien, na rzecz całkowitej rezygnacji z przeszkleń po stronie północnej. Północną stronę warto przeznaczyć na rzadko używane pomieszczenia lub takie, w których chłód jest wskazany, np. spiżarnię lub garaż. Jeśli po północnej stronie znajdą się również pokoje mieszkalne, możemy oddzielić je od fasady niewielkim pomieszczeniem gospodarczym, takim jak garderoba, czy pralnia.

Sypialnia może mieć dostęp do światła słonecznego jedynie rano, dlatego dobrym miejscem jest północny wschód, z kolei salon i kuchnia powinny być dobrze wyeksponowane na promienie, aby ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło zimą. Dodatkową dawkę ciepła zapewni nam duży i przeszklony ogród zimowy, który ponadto poprawi jakość powietrza i wypełni dom zielenią, podkreślając jego proekologiczny charakter.

Szczelnie, oszczędnie i rześko

Projekt domu pasywnego powinien sprawiać, że gotowy budynek będzie wyjątkowo szczelny i odporny na nadmierną utratę ciepła, zapewniając jednocześnie właściwą cyrkulację powietrza. Straty energii ograniczane są poprzez wykorzystanie materiałów o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Kluczowe są solidne, suche i właściwie zaizolowane przegrody zewnętrzne oraz dach. Ponadto, nawet wybierając najlepsze produkty, szczególną uwagę zwrócić należy na ich montaż.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych