Domy szkieletowe zyskują na popularności

Domy szkieletowe są łatwe do zaprojektowania i szybkie do wykonania. Tego typu domy realizowane są jako gotowe projekty o prostej konstrukcji, ale również można taki dom zaprojektować według indywidualnego pomysłu.

Autor: HouseMarket.pl 08 czerwca 2017 15:49

Domy szkieletowe z roku na rok zyskują na popularności. Nic dziwnego – powstają szybciej niż tradycyjne domy murowane, a ich budowę można rozpocząć o każdej porze roku

Pierwszą i podstawową decyzją przy budowie domu jest wybór technologii. Jednymi z najważniejszych, a z pewnością najczęstszymi powodami, dla których obecnie wybiera się budowę domu szkieletowego, a nie tradycyjnego są koszty budowy oraz szybkość i precyzja jego wykonania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Technologia domu szkieletowego nie jest w Polsce jeszcze tak dobrze rozpowszechniona jak w krajach Europy Zachodniej i ciągle się rozwija. Jest to technologia która na zachodzie stanowi nawet 30-40 proc. ogółu stawianych budynków mieszkalnych. Przodownikami w tego typu technologii wśród państw Europejskich są: Kraje Skandynawskie (80-85 proc.), Szkocja (60 proc.), później w statystykach pojawiają się takie państwa jak: Wielka Brytania (25 proc.) i Niemcy (16,2 proc.) z szybką tendencją zwyżkową.

Zauważyć jednak należy, że największą popularnością domy szkieletowe cieszą się w: USA(90-94 proc.) i Kanada(76-85 proc.) ogółu budowanych domów jednorodzinnych. W ostatniej dekadzie budownictwo to zyskuje coraz większe uznanie i również w Polsce mamy szansę rozwijać prężnie tą technologię.

Technologia płytek kolczastych

Obecne tempo realizacji projektu budowlanego wymusiło na inżynierach powstanie nowych technologii, które w dużym stopniu skracają czas od momentu przygotowania projektu, do jego ostatecznej realizacji. Technologia płytek kolczastych, polegająca na tworzeniu prefabrykowanych konstrukcji drewnianych, a następnie łączeniu elementów w jedną całość na placu budowy, staje się coraz bardziej popularna.

- Użycie nowoczesnych konstrukcji jest wynikiem coraz wyższych wymagań klientów w zakresie skracania terminów realizacji prac, estetyki wykonania, organizacji pracy na placu budowy, oraz odpowiedzialności za oferowany produkt i jego jakość. – mówi Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest, która jest w czołówce producentów prefabrykowanych konstrukcji drewnianych w Polsce.

Jednym z najważniejszych etapów budowy domu szkieletowego jest proces powstawania projektu budowlanego. Na podstawie przygotowanych dokumentów powstają poszczególne elementy konstrukcji. W kolejnym etapie prefabrykaty są przewożone w miejsce docelowe i tam montowane. Od początku montażu dokładnie widać z jaką szybkością powstaje wymarzony dom.

Zalety domu szkieletowego

Atutem budowy domu szkieletowego jest jego niezależność od warunków atmosferycznych. Przy klasycznym budownictwie trzeba zaplanować kiedy mogą zostać wylane wylewki, które wymagają polewania wodą do związania, dlatego ten proces nie może powstawać w zimie przy minusowej temperaturze. Domy szkieletowe praktycznie nie wymagają tzw. mokrych robót, dlatego mogą być realizowane niezależnie od pogody.

Ważną zaletą domu szkieletowego jest jego cena. Koszty są zdecydowanie niższe aniżeli koszty domu budowanego w tradycyjny sposób. Wpływ ma na to tańsza cena samej konstrukcji. Należy też pamiętać, że im większy dom (powyżej 100 mkw.) tym cena wybudowania domu szkieletowego za metr kwadratowy będzie niższa.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych