Dopłaty MdM 2017 wyczerpane. Co dalej?

Tegoroczne środki przewidziane na Mieszkanie dla Młodych zostały wykorzystane w miesiąc. Czy koniec rządowych dopłat zmieni sytuację na rynku oraz co to oznacza dla klientów?

Autor: HouseMarket.pl 01 lutego 2017 15:13

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych zaplanowano na lata 2014-2018. W każdym roku obowiązuje odrębny budżet. Zainteresowanie programem rośnie z każdym rokiem jego funkcjonowania. W 2014 roku klienci skorzystali z 35 proc. środków, a w 2015 roku z nieco ponad 70 proc. Od 2016 roku rządowe pieniądze są wykorzystywane w całości. W tym roku taka sytuacja miała miejsce już po miesiącu.

- Na naszym osiedlu zauważyliśmy zwiększone o 30 proc. w stosunku do pierwszego półrocza ubiegłego roku zainteresowanie mieszkaniami z dofinansowaniem – mówi Roma Peczyńska, marketing manager poznańskiego Red Parku. - Klienci często pytali o MdM. Wiedzieli, że pozwala on zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć między innymi na wykończenie nieruchomości – dodaje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

To jeszcze nie koniec

Zdaniem ekspertów szybkie zakończenie przyjmowania wniosków na 2017 rok doprowadzi do wzrostu liczby zainteresowanych mieszkaniami z dofinansowaniem z 2018 roku. - Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków może nastąpić na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania - mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży inwestycji Alpha Park, gdzie wciąż można znaleźć lokale w ramach MdM.

Osoby, które zamierzają skorzystać z rządowego dofinansowania muszą pamiętać o obowiązujących limitach. Dotyczą one wielkości mieszkania i ceny za metr kwadratowy.

- Powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. Przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw. Ograniczenie dotyczy również ceny. Próg dla Warszawy wynosi 6433 zł/mkw. Podejmując decyzję należy pamiętać, że mieszkania w Warszawie mieszczące się w limicie Mieszkanie dla Młodych to rzadkość – mówi Andrzej Marczakiewicz, doradca finansowy Finamax.

Co dalej?

Eksperci firmy Reas przewidują, że dostępny budżet MdM na 2018 rok skończy się już w drugim kwartale br. Wygaśnięcie programu MdM może spowodować pewną zmianę na rynku nieruchomości.

- Lokale dostępne dzisiaj w programie Mieszkanie dla Młodych mogą stać się mniej osiągalne bez dofinansowania dla pewnej grupy klientów, szczególnie dla młodych małżeństw i rodzin, dla których jest to często znaczące wsparcie finansowe – mówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development. - Wówczas na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki i harmonogramy płatności, które są znane klientom wszystkich naszych inwestycji – dodaje.

Preferencyjne systemy płatności znają między innymi klienci inwestycji premium, które z racji niskiego limitu programu Mieszkanie dla Młodych, nie kwalifikowały się do rządowego dofinansowania.

- Proponujemy naszym klientom wygodny, oszczędny system płatności 20/80 – 20 proc. wartości nieruchomości wpłacają przy podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy – mówi Anna Osiecka, marketing manager Nowej Papierni Ultra Novej, apartamentów i soft loftów z wykończeniem w cenie, które powstają we Wrocławiu.

Mieszkanie dla Młodych będzie funkcjonowało do końca 2018 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych