Dopłaty z MdM możliwe także po 2018 r.

Teoretycznie program Mieszkanie dla Młodych zakończy się 30 września 2018 r. Expander zwraca jednak uwagę, że w rzeczywistości wsparcie finansowe będzie można otrzymać aż do 2023 r.

Autor: HouseMarket.pl 07 października 2016 14:12

Taką możliwość będą miały jedynie osoby, które w standardowym terminie skorzystają z MdM i którym w ciągu pięciu lat od zakupu nieruchomości urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Program Rodzina Plus może sprawić, że część rodzin z dwójką dzieci rozważy posiadanie kolejnego. W przypadku większej rodziny łatwiej jest uzyskać świadczenie także na pierwszą pociechę. Decydujący jest bowiem nie dochód całkowity, lecz ten przypadający na jednego członka rodziny. Dlatego, wychowując np. dwoje dzieci oraz posiadając dochody wynoszące łącznie 4 tys. zł, otrzymamy tylko 500 zł miesięcznie. Gdy pojawi się trzeci potomek, wsparcie wzrośnie aż do 1500 zł, gdyż dochód na osobę spadnie wówczas do 800 zł. Ta kwota jest natomiast limitem decydującym o wypłaceniu wsparcia także na pierwszą pociechę.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gdy urodzi się trzecie dziecko

- Osobom, które chcą mieć liczną rodzinę i zarazem planują kupić mieszkanie, najbardziej opłaca się zawnioskować o dopłatę z MdM, dopiero gdy urodzi im się trzecie dziecko. Wtedy sposób obliczania wysokości wsparcia jest szczególnie korzystny. Przykładowo, w Warszawie dofinansowanie może wynieść nawet 114 tys. zł – tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

W praktyce zdecydowana większość uczestników MdM nie posiada jednak dzieci lub ma tylko jedno. Dzieje się tak dlatego, że zakładając rodzinę, Polacy chcą już mieć własny dom. W rezultacie dotychczas tylko 1525 wniosków o dopłaty złożyły rodziny wielodzietne, a bezdzietni aż 40173.

Warto jednak dodać, że jeśli zawnioskujemy o dopłatę w sytuacji, gdy nie wychowujemy w ogóle dzieci bądź posiadamy jedno lub dwoje, a później nasza rodzina się powiększy, wówczas możemy uzyskać dodatkowe wsparcie. Jeśli nie później niż 5 lat po zakupie mieszkania z dopłatą MdM urodzi nam się trzecie dziecko, będziemy mogli wnioskować o dodatkowe pięcioprocentowe dofinansowanie. Te pieniądze nie trafią jednak do naszej kieszeni, lecz pomniejszą zadłużenie kredytu hipotecznego. Co istotne, dodatkowe pieniądze będzie można uzyskać nawet po 30 września 2018 r., kiedy zakończy się przyjmowanie wniosków od nowych uczestników MdM.

Inne przywileje rodzin

Pamiętajmy także, że rodziny z trójką dzieci mogą skorzystać jeszcze z innych przywilejów. Gdy przystępują do programu, mają szansę uzyskać nie tylko wyższą dopłatę, ale również mogą na nią liczyć w sytuacji, w której pozostali jej nie otrzymają. Nie obowiązuje ich bowiem limit wieku (35 lat). Poza tym uzyskają wsparcie nawet, jeśli będą planowali kupić mieszkanie czy dom, który nie będzie ich pierwszą nieruchomością. Jeżeli więc zakładając rodzinę, nabyli mieszkanie bez wsparcia w ramach MdM, to teraz mogą uzyskać dopłatę, żeby np. zamienić je na większe lub wyprowadzić się do innego miasta.

- Oczywiście, nawet jeśli otrzymali wysokie dofinansowanie z tytułu posiadania trójki dzieci, dostaną kolejne 5 proc. ze względu na narodziny czwartego potomka. Jest to jednak możliwe tylko raz, czyli w sytuacji, gdy urodziłoby się piąte dziecko, wówczas kolejna dopłata nie zostanie wypłacona – dodaje Jarosław Sadowski.

Ekspert przypomina, że obecnie można wnioskować jedynie o dofinansowanie wypłacane w 2018 r. oraz o te z tytułu urodzenia się trzeciego lub kolejnego dziecka. Od stycznia dostępna będzie kolejna pula 373 mln zł, którą będzie można wykorzystać od razu.

- Pamiętając jednak o wysokim zainteresowaniu wsparciem, można przypuszczać, że najprawdopodobniej środków wystarczy zaledwie na 2-3 miesiące. Jeśli ktoś nie może skorzystać z pieniędzy na 2018 r., powinien już teraz przygotować się na złożenie wniosku na początku przyszłego roku – radzi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych