Droga powiatowa w Jasienicy doczekała się pierwszego od 30 lat remontuPAP - 22 lipca 2021 12:30


Powiat bielski pozyskał 8,8 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę ul. Rudzickiej w gminie Jasienica. Starosta Andrzej Płonka powiedział, że droga od ponad 30 lat nie była gruntownie remontowana. Samorząd ogłosił przetarg na wykonanie prac.

Rzecznik starostwa Magdalena Fritz poinformowała, że modernizacja obejmie 3,5-km odcinek drogi: od cmentarza ewangelickiego w Międzyrzeczu do ronda w Rudzicy.

"Remont obejmie nie tylko jezdnię. Po jego zakończeniu bezpieczniej będą czuli się także piesi. Na całym fragmencie trasy powstaną chodniki lub utwardzone pobocze. Obecnie jest z tym problem. W zakresie robót jest też odwodnienie. Drogowcy powinni pojawić się w tym miejscu jesienią br." - powiedziała Fritz.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Koszt inwestycji to niespełna 18 mln zł. Połowa pochodziła będzie z rządowego funduszu. Na wkład własny - po 25 proc. - złożą się samorządy powiatu oraz gminy Jasienica.

Starosta dodał, że w tym roku zakończy się modernizacja drogi od ronda w Mazańcowicach do ronda w Międzyrzeczu Dolnym. "Wyremontowana już została ul. Ligocka. Myślę, że mieszkańcy będą zadowoleni, bo pod względem dróg i ich remontów tej rejon będziemy mieli gotowy" - zaznaczył.

Magdalena Fritz powiedziała, że Powiatowy Zarząd Dróg w Bielsku-Białej złożył w zeszłym roku wnioski o dofinansowanie z rządowych pieniędzy dwóch dróg: ul. Rudzickiej oraz ul. Dolnej w Starej Wsi w gminie Wilamowice. Obie znalazły się na liście rezerwowej. "Droga w Starej Wsi przesunęła się obecnie na wyższe miejsce listy rezerwowej, jest więc duża szansa, że i na nią znajdą się fundusze, a remont ruszy jeszcze w tym roku" - dodała.

Starosta powiedział też, że wkrótce powiat ma otrzymać pieniądze, by rozpocząć przebudowę mostu na Sole w Porąbce. Jest ona zaplanowana w cyklu trzyletnim, a pieniądze z zewnątrz stanowią aż 80 proc. wartości inwestycji.

Powiat bielski zrzesza dziesięć gmin, w tym trzy miasta: Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Szczyrk. Mieszka w nim blisko 160 tys. osób.