Dron sprawdzi, czym mieszkańcy Skawiny palą w piecu

Nowo zakupiony dron będzie od przyszłego sezonu grzewczego w Skawinie (Małopolskie) kontrolował, czy mieszkańcy nie palą śmieci w piecach. Przez cały rok urządzenie ma też być pomocne w sytuacjach kryzysowych, np. podczas powodzi czy pożarów.

Autor: PAP 20 maja 2021 10:59

"Dron zostanie także wykorzystany do monitorowania obszarów wypalania traw. W Skawinie to duży problem szczególnie w okresie wiosenno-letnim" - powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Skawina Marcin Kozielski.

Jak wyjaśnił, do obsługi nowo zakupionego urządzenia zostało już przeszkolonych kilku pracowników. Na kontrolę do gospodarstw, gdzie jest podejrzenie palenia śmieci, udaje się strażnik miejski z urzędnikiem z Wydziału Ochrony Powietrza urzędu miasta. Urządzenie jest własnością miasta

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Dron będzie regularnie wypuszczany" - podkreślił rzecznik i dodał: "To rozwiązanie zwiększy liczbę przeprowadzanych kontroli oraz pozwoli ograniczyć bezpośrednie wizyty u mieszkańców w czasie pandemii".

Zgodnie z zapowiedziami, wyposażony w specjalne czujniki dron stanie się "mobilnym laboratorium", które szybko określi, czy z komina wydobywają się niedozwolone substancje. Jeżeli dron wykryje nieprawidłowości, wtedy mieszkaniec musi liczyć się z wizytą straży miejskiej, która pobierze próbkę popiołu oraz wyśle ją do akredytowanego laboratorium. W tym czasie pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza, którzy również biorą udział w kontroli, porozmawiają z mieszkańcem i zachęcą go do skorzystania z dofinansowania do wymiany "kopciucha", które może wynieść do ok. 90 proc. kupna i instalacji nowego urządzenia.

"Kontrole pieców to idealna okazja, by spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać o rezygnacji z pieca węglowego. To szczególnie ważne teraz, ponieważ w Skawinie dobiegają końca prace nad wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia węglem" - zauważył Kozielski.

26 maja na sesji rady miejskiej w Skawinie odbędzie się głosowanie w sprawie zakazu palenia węglem w piecach. Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to zakaz zacznie obowiązywać od 2030 r., a od 2022 r. nie będzie można montować pieców węglowych w nowych budynkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych