Duża inwestycja w Płocku. Powstanie osiedle na 1 400 mieszkań

Na terenie poprzemysłowym w Płocku planowane jest duże osiedle z usługami, ogólnodostępnymi terenami rekreacji i żłobkiem. Inwestor złożył wniosek, mający umożliwić etapowanie inwestycji, której budowa mogłaby rozpocząć się w przyszłym roku.

Autor: housemarket.pl 05 września 2022 16:00

  • Nowe osiedle planowane jest w kwartale ulic: Bielskiej, Tysiąclecia, Przemysłowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych w Płocku.
  • To teren poprzemysłowy, na którym wcześniej znajdowały się liczne budynki, mieszczące zakłady przetwórstwa drobiowego.
  • Inwestycja sprawi, że teren zostanie przywrócony mieszkańcom.

Inwestycja podzielona na etapy

Zgodę na realizację osiedla Rada Miasta Płocka wyraziła w maju 2021 roku.

- Od początku zakładaliśmy, że inwestycja ze względu na duży zakres projektu i różnorodność funkcji –  mieszkania, usługi, funkcje oświatowe - będzie etapowana. Niestety, po analizach prawnych okazało się, że w obecnym kształcie uchwały, będzie to mocno utrudnione. Dlatego zdecydowaliśmy się złożyć nowy wniosek - wyjaśnia Justyna Cymerman, dyrektorka ds. działu urbanistyki Greenfields.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Aktualnie trwają uzgodnienia w zakresie inwestycji. Jeśli radni Płocka dadzą inwestycji zielone światło, budowa pierwszego etapu będzie mogła rozpocząć się w trzecim kwartale 2023 roku i potrwa ok. 18 miesięcy. Szacuje się, że całość, w zależności od zapotrzebowania, zostanie zrealizowana w ciągu 7 lat.

Główne założenia inwestycji pozostają bez zmian: budynki będą miały pięć kondygnacji w części od ul. Bielskiej i dziewięć kondygnacji od strony ul. Przemysłowej. Projekt oprócz mieszkań zakłada m.in. powstanie lokali usługowych oraz ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych takich jak: miejsca integracji mieszkańców, ścieżki spacerowe, zielone skwery. Zmieni się natomiast struktura projektowanych lokali.

- Ze względu na obecną sytuację gospodarczą: inflację, podwyżkę stóp procentowych, które wpływają na wybory klientów, tak przeprojektowaliśmy osiedle aby, kosztem największych lokali,  zwiększyć liczbę mniejszych mieszkań - tych o powierzchni do 50 mkw. Zmiana ta wpłynie na łączna liczbę planowanych  mieszkań – w ramach osiedla powstanie łącznie około 1400 lokali - wyjaśnia Justyna Cymerman.

W porównaniu do poprzedniego projektu, zwiększony został udział powierzchni biologicznie czynnej, czyli takiej, na której  będą mogły wyrosnąć wysokie drzewa. Co istotne, w ramach całej inwestycji powstanie blisko 2,8 ha terenów zieleni i rekreacji ( w tym 1,5 tys. mkw. powierzchni placów zabaw i terenów sportowo-rekreacyjnych). To niemal tyle, ile wynosi powierzchnia 4 boisk piłkarskich.

Ponadto osiedle będzie przyjazne pieszym i rowerzystom. A w ramach drogi publicznej powstanie 70 ogólnodostępnych miejsc postojowych. Osiedle nie będzie grodzone.

Koncepcja miasta 15-minutowego

Celem, który przyświecał projektantom była zrównoważona mobilność – jeden z najważniejszych trendów rozwoju europejskich miast. Uwzględnili więc rozwiązania, które będą zachęcać do ekologicznych form transportu.

- Osiedle w tej lokalizacji wpisuje się w koncepcję miasta 15-minutowego. Zakłada ona, że sklepy, usługi, placówki oświatowe znajdują się w odległości 15 minut od domu – a dystans ten można pokonać pieszo lub rowerem - podkreśla Aleksandra Wołodźko, prezes Greenfields.

Zgodnie z projektem na Osiedlu Kostrogaj powstanie wiele inwestycji towarzyszących. Z myślą o obecnych i nowych mieszkańcach inwestor wybuduje żłobek, który znajdzie się przy ogólnodostępnym placu miejskim u zbiegu ul. Bielskiej i projektowanej ulicy południowej. Placówka o powierzchni użytkowej ok. 700 metrów kw. pomieści 89 dzieci w trzech oddziałach. Budowę żłobka w całości sfinansuje inwestor, a potem przekaże miastu za symboliczną złotówkę.

Nowa droga, przejścia dla pieszych i ścieżka rowerowa

Ponadto mieszkańcy Płocka zyskają ulicę, łączącą Bielską i Przemysłową, powstaną także zjazdy z istniejących dróg publicznych. Nowa droga będzie dużym ułatwieniem m.in. dla zmotoryzowanych mieszkańców osiedla Kochanowskiego. Jednocześnie z inwestycji skorzystają piesi i rowerzyści, powstaną bowiem dwa nowe przejścia – przez ul. Bielską oraz Przemysłową, a wzdłuż południowej strony nowej ulicy pobiegnie dwukierunkowa droga dla rowerów.

Za opracowanie urbanistyczno-architektoniczne odpowiada pracownia Studio 20 z Warszawy. Ma ona na swoim koncie realizację kilku projektów mieszkaniowych w Warszawie, w tym m.in. osiedle Madison Apartments, Rezydencja Chrobrego oraz luksusową rezydencję w pobliżu Starego Miasta, przy ul. Bonifraterskiej

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych