Duże mieszkania coraz popularniejsze. Kupujemy większy metraż

Popyt na mieszkania wciąż jest wysoki, szczególnie rośnie jednak zainteresowanie dużymi mieszkaniami, np. stopień wyprzedania mieszkań oferujących pięć pokoi i więcej wzrósł w Warszawie o ponad 30 p.p. w skali roku - wynika z danych serwisu tabelaofert.pl

Autor: PAP 09 września 2021 12:14

Jak podaje tabelaofert.pl, ogólny popyt na mieszkania wciąż jest bardzo wysoki, a podaż za nim nie nadąża, nie tylko jeżeli chodzi o Warszawę: stopień wyprzedania mieszkań w Warszawie w okresie od września 2020 roku do lipca 2021 roku wzrósł dla każdego typu mieszkań.

Zdaniem ekspertów firmy redNet24, która opracowała dane z serwisu tabelaofert.pl, jest to spowodowane m.in. utrzymującymi się na rekordowo niskim poziomie stopami procentowymi, rosnącą inflacją oraz przekonaniem, że mieszkania stanowią bezpieczną przystań dla kapitału, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Eksperci zauważają, że pewną nowością jest natomiast coraz większe zainteresowanie mieszkaniami oferującymi liczbę pokoi większą niż cztery. Z danych wynika, że stopień wyprzedania tego typu mieszkań wzrósł o 31,3 punktów procentowych w skali roku, a w wypadku nieruchomości oferujących cztery pokoje był to wzrost w wysokości 27,8 p.p.

W ocenie ekspertów, trend ten związany może być w znacznym stopniu z trwającą od ponad półtora roku pandemią oraz koniecznością przejścia dużej liczby pracowników na pracę zdalną. Jak wynika z danych serwisu tabelaofert.pl, najmniejszy wzrost wyprzedania mieszkań w okresie wrzesień 2020 r. - lipiec 2021 r. - 15,2 punktów procentowych dotyczy kawalerek, w których za sprawą ograniczonej powierzchni najtrudniej jest stworzyć optymalne warunki do pracy i życia.

To z kolei spowodowało wyraźny wzrost wyprzedania mieszkań dwupokojowych (23,6 p.p.), które zdjęły część popytu z mieszkań jednopokojowych. Według przewidywań ekspertów, trend dotyczący preferencji dla mieszkań o większej liczbie pokoi utrzyma się, zwłaszcza jeśli potwierdzą się obawy dotyczące zapowiadanej kolejnej fali koronawirusa, która może spowodować ponowny wzrost liczby pracowników oddelegowanych do pracy zdalnej.

Analitycy powołują się też na wyniki badań preferencji pracowników, które pokazują, że większość z nich nie chce wracać do biur, a woli pracę hybrydową lub nawet całkowicie zdalną. W wielu przypadkach polscy pracownicy skarżą się jednak po przejściu na "home office" na problemy związane z odpowiednią organizacją czasu pracy i rozgraniczeniem sfery prywatnej od zawodowej.

Zdaniem ekspertów, zainteresowanie większymi mieszkaniami jest na tyle wyraźne, że inwestorzy wezmą go pod uwagę podczas planowania swoich kolejnych inwestycji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych