Duże mieszkania na celowniku inwestorów w Trójmieście

W Gdańsku i w Gdyni wzrosło zainteresowanie lokalami o dużej powierzchni. Na szybką sprzedaż mogą liczyć właściciele nieruchomości zlokalizowanych przy głównych trasach komunikacji miejskiej, z dobrym dojazdem do uczelni wyższych lub większych ośrodków biurowych.

Autor: HouseMarket.pl 29 września 2016 13:53

Osobom planującym zakup lokalu za pomocą kredytu hipotecznego, eksperci radzą zebranie jak największego wkładu własnego oraz unikanie nadmiernego zadłużenia, które pod wpływem wzrostu stóp procentowych może zagrozić stabilności domowego budżetu. Pomocą dla kredytobiorców mogą być też środki z programu MdM, dostępne od stycznia 2017 roku.

Duże mieszkania najbardziej popularne

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie największym zainteresowaniem w Trójmieście cieszą się mieszkania o większych powierzchniach, czyli mierzące powyżej 80 metrów kwadratowych oraz domy. Na szybką sprzedaż mogą liczyć właściciele nieruchomości zlokalizowanych przy głównych trasach komunikacji miejskiej, z dobrym dojazdem do uczelni wyższych lub większych ośrodków biurowych.

– W przypadku nabywców planujących dalszy wynajem ważnym kryterium wyboru jest także duża ilość oddzielnych, nieprzechodnich pokoi – mówi Patryk Szczodrowski, ekspert Metrohouse. Klienci kupują te mieszkania z myślą o studentach lub osobach pracujących w Trójmieście. Dużą popularnością cieszą się obecnie gdańskie Aniołki, Wrzeszcz, Oliwa oraz cały pas nadmorski. Średnia cena, jaką płacimy za mieszkanie na rynku wtórnym w Gdańsku i Gdyni, wynosi od 5300 do 5400 zł za metr kwadratowy, a średnia powierzchnia nabywanego lokalu to ok. 55 mkw.

Warto zadbać o wysoki wkład własny

Osoba, która planuje kupić z pomocą kredytu mieszkanie w Gdańsku, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10 proc. wkładem własnym.

– Oznacza to kwotę 29 783 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 1418 zł, ale jeśli dysponujemy 20 proc. wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 1237 zł.

Starając się o kredy powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 1418 zł do 1813 zł.

Warto dodać, że w przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W Gdańsku wynosi on 5095 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 4168 zł za mkw. z rynku wtórnego.

Ze względu na brak pieniędzy na dopłaty, w wielu przypadkach konieczne będzie wstrzymanie się z wnioskowaniem o dofinansowanie do stycznia 2017 r., kiedy dostępna stanie się pula 373 mln zł. Obecnie można starać się jedynie o dopłaty wypłacane w 2018 r. Problem polega jednak na tym, że nie wszyscy sprzedający zgodzą się na otrzymanie części zapłaty z tak dużym opóźnieniem. Dlatego właśnie wiele osób odkłada zakup do początku przyszłego roku. Jednak biorąc pod uwagę, jak duże było zainteresowanie dopłatami w tym roku, można przypuszczać, że pula pieniędzy zapewne szybko się skończy. Najprawdopodobniej wystarczy ich zaledwie na dwa lub trzy miesiące.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych