Duże przeszklenia tarasowe

Panoramiczne okna tarasowe i duże przeszklenia to znaki rozpoznawcze nowoczesnej architektury. Ich zadaniem jest minimalizowanie granicy między domem a naturą. Dobrze zaprojektowane i doposażone drzwi tarasowe umożliwiają domownikom szybkie przejście z salonu do ogrodu, a panoramiczne okna wpuszczają więcej dziennego światła i dostarczają kojących, zielonych widoków. Dlatego wraz z budową domu lub jego generalną przebudową warto uwzględnić je w projekcie – szczególnie, jeśli otoczenie domu co roku będzie rozkwitać wraz z nadejściem wiosny.

Autor: housemarket.pl 12 marca 2020 15:59

Widok, który koi zmysły

Żyjąc na co dzień szybko, w wybetonowanych miastach lub zamkniętych biurach, coraz częściej cierpimy z powodu chorób cywilizacyjnych. Jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, narzekamy na bezsenność, odczuwamy niepokój. Tymczasem, jak radzą psychologowie i psychiatrzy, powinniśmy jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wystarczy kilkanaście minut wśród zieleni, aby poczuć jej uspokajający wpływ. Nie bez przyczyny jedną z form relaksacji wzroku jest spoglądanie na naturalną zieleń, choćby przez okno. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas – zabieganych – marzy o wyprowadzce z miasta do uroczego domku na wsi, inni zaś walczą o każdy skrawek miejskiej zieleni.

Również architekci starają się pamiętać o przyrodzie. Projektują domy, które otwierają się na naturę i harmonijnie łączą z otaczającą je przyrodą. W sukurs przychodzą im duże przeszklenia – panoramiczne drzwi tarasowe i okna praktycznie zastępujące ściany sprawiają, że dom zostaje dobrze doświetlony naturalnym światłem dziennym, a domownicy mogą obserwować zieleń ogrodu czy pobliskiego parku.

Dlatego, jeśli wraz z wiosną ruszamy z budową lub przebudową domu, warto uwzględnić w projekcie maksymalne otwarcie się na pobliską zieleń. Współczesna technologia gwarantuje, że nawet masywne drzwi tarasowe będą wygodne w użytkowaniu, nie przyniosą strat ciepła, a w przyszłości zaprocentują wieloma korzyściami, np. podniosą rynkową wartość domu i zapewnią mieszkańcom bliższy kontakt z otaczającą go przyrodą.

Kwestie natury technicznej

Aby cieszyć się dużymi przeszkleniami, należy dokładnie rozeznać się w ofercie. W pierwszej kolejności warto się zastanowić nad materiałem, z którego zostaną wykonane okna i drzwi tarasowe – w grę wchodzi aluminium, PCV lub drewno. Design okien i drzwi tarasowych (materiał, kolor, faktura, styl) powinien być dopasowany do bryły budynku.

W następnym kroku powinniśmy wziąć pod lupę takie kryteria, jak: funkcjonalność (wybór odpowiedniego sposobu otwierania drzwi tarasowych i dobór progu, np. zlicowanego z poziomem podłogi), a także izolacyjność oraz bezpieczeństwo szyb i okuć (klasa antywłamaniowa RC2 lub RC3).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Należy pamiętać, że drzwi tarasowe mogą być naprawdę ciężkie. Dlatego, jeśli np. wybierzemy drzwi podnoszono-przesuwne (system HS), warto wyposażyć je w napęd. Ze specjalnej konstrukcji drzwi tego typu wynika też sposób ich otwierania – skrzydło porusza się po szynie, równolegle do nieruchomej części okna tarasowego, nie zabierając przestrzeni w pomieszczeniu. To rozwiązanie nowoczesne i estetyczne.

– Ciężkie drzwi tarasowe można zautomatyzować, a tym samym wszystkim domownikom ułatwić ich obsługę. Można też obsługiwać je przy pomocy czytnika linii papilarnych lub zdalnie: przez aplikację na smartfonie, przy użyciu pilota, a nawet głosu. Możliwości i nowoczesnych rozwiązań jest wiele – inwestora ograniczyć w tym wypadku może tylko budżet. Warto jednak wszystko zaplanować jeszcze na etapie projektu lub na początku generalnego remontu – mówi Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska. – Aby spełnić marzenia o komfortowej i zdalnej obsłudze drzwi tarasowych, należy wybrać drzwi typu HS, wyposażone w napęd, np. HS Master lub HS ePOWER, podłączony do modułu sterującego i do systemu zarządzania inteligentnym domem, np. TaHoma Premium. Te wszystkie elementy trzeba po pierwsze uwzględnić w budżecie, po drugie – w projekcie, np. instalacji – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych