Duże rodziny szukają mieszkań w Gdyni

W Gdyni utrzymuje się zainteresowanie lokalami o dużej powierzchni. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest zbliżająca się możliwość skorzystania z dofinansowania w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Autor: HouseMarket.pl 28 listopada 2016 15:25

To właśnie duże rodziny, które najczęściej szukają większych mieszkań mogą uzyskać największe dopłaty. Eksperci zwracają uwagę, że niektóre banki już teraz zachęcają klientów do składania wniosków, tak aby procedura kredytowa mogła zakończyć się tuż po nowym roku.

Ceny mieszkań w Gdyni rosną

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Gdyni od kilku tygodni utrzymuje się trend, którego wynikiem jest systematyczny wzrost przeciętnej ceny metra kwadratowego. Na rynku w dalszym ciągu rośnie zapotrzebowanie na mieszkania o większym metrażu. Zwłaszcza trzy– i czteropokojowe lokale cieszą się zainteresowaniem nabywców.

– Może być to spowodowane zbliżaniem się początku roku 2017, w którym wznowiona zostanie możliwość wnioskowania o środki z programu Mieszkanie dla młodych– wyjaśnia Krystian Driwa, ekspert Metrohouse. – Dofinansowanie jest szczególnie opłacalne dla większych rodzin i to właśnie one szukają nieruchomości o dużym metrażu, spełniających warunki programu. Można przypuszczać, że okres zimowy dzięki programowi Mieszkanie dla młodych, a także coraz mniejszej atrakcyjności tradycyjnych produktów inwestycji spowoduje utrzymanie się dużego zainteresowania rynkiem nieruchomości zarówno wśród inwestorów, jak i osób szukających lokali na własny użytek.

Banki zachęcają do zaciągania kredytów

Dla wielu osób zainteresowanych zakupem mieszkania ważną informacją może być to, że już teraz można rozpocząć starania o przyszłoroczne dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Co prawda do końca roku nadal obowiązuje blokada dotycząca tych pieniędzy, ale część banków już teraz zachęca, aby rozpocząć procedurę uzyskania kredytu z dopłatą.

– Dla przykładu w Euro Banku złożony obecnie wniosek w tym roku będzie przeprocesowany do etapu określenia wstępnych warunków kredytowych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dzięki temu zaraz po nowym roku będzie mogła zostać wydana ostateczna decyzja kredytowe i możliwe będzie złożenie wniosku do BGK o dopłatę. To powoduje, że znacząco zwiększa się szansa na uzyskanie dofinansowania nim pula 373 mln zł zostanie wyczerpana. Najprawdopodobniej nie trzeba będzie na to długo czekać. W tym roku, tylko w marcu zawnioskowano o dopłaty na kwotę nieco ponad 200 mln zł.

Osoby planujące zakup mieszkania, nawet jeśli nie będą korzystać z dopłat, nie powinny zwlekać z podjęciem decyzji o sfinalizowaniu transakcji. W ostatnim czasie kilka banków wprowadziło obniżki marż lub prowizji. Niestety wiele wskazuje na to, że przynajmniej część z tych promocji szybko się skończy. Pod koniec roku takie obniżki często są wprowadzane po to, aby przyciągnąć dodatkowych klientów i tym samym zrealizować założone plany sprzedażowe. Gdy cel ten zostaje osiągnięty, z reguły oferta wraca do poprzedniego poziomu. Poza tym od stycznia banki, które teraz wymagają 15 proc. wkładu własnego, będą musiały podnieść jego poziom do 20 proc.

W Gdyni oznacza to konieczność posiadania aż 660,6 tys. zł, aby kupić 60-metrowe mieszkanie po przeciętnej cenie. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich banków i część z nich nadal będzie wymagała 10 proc. wkładu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych