Duże zainteresowanie pilotażowym Mieszkaniem Plus

Po ogłoszeniu, że Gliwice są gotowe do udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus, do miejskich instytucji dzwonią liczni zainteresowani mieszkańcy – wskazuje tamtejszy samorząd. Dodaje przy tym, że nie ma jeszcze konkretów na temat realizacji programu.

Autor: PAP 21 października 2016 11:35

Miasto, które 12 października br. jako jedno z 17 w całej Polsce przystąpiło do pilotażu Mieszkania Plus podkreśla, że odpowiedzialna za jego realizację spółka BGK Nieruchomości przekazała dotąd jedynie ogólne informacje. BGKN obecnie analizuje propozycje samorządów i sygnalizuje, że rozpoczęcie naboru najemców do pierwszych inwestycji mieszkaniowych na wynajem z opcją dojścia do własności jest przewidziane na drugą połowę 2017 r.

- Z wyliczeń tej instytucji wynika, że w 17 miastach mogłoby powstać ok. 5 tys. tanich mieszkań na wynajem albo na wynajem z opcją dojścia do własności. Projekt ma być realizowany na Śląsku w Katowicach (ok. 1 tys. mieszkań), Gliwicach (ok. 700 mieszkań), Chorzowie (ok. 200 mieszkań) i Tychach (ok. 30 mieszkań), a także w innych polskich miastach - przypomniał w czwartkowej informacji gliwicki magistrat.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

12 października w Katowicach prezydent Gliwic zgłosił do programu m.in. działki o łącznej powierzchni 7,2 ha.

- Szacujemy, że można tam zrealizować mniej więcej 680 mieszkań. Należy jednak pamiętać, że ubiegłotygodniowe porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Dopiero uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanej działce pozwoli na określenie programu funkcjonalnego zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej - zastrzegła cytowana w informacji dyrektor ds. komunikacji marketingowej BGK Justyna Kwiek.

Partnerzy pilotażu przewidują, że umowa mogłaby zostać wynegocjowana i podpisana do końca 2016 r. Do połowy 2017 r. planowane jest przygotowanie inwestycji i uzyskanie zgód administracyjnych. Według deklaracji BGK Nieruchomości pierwsze mieszkania mogłyby być udostępnione najemcom pod koniec 2018 r.

- Realizacja inwestycji będzie jednak zależała nie tylko od gliwickiego samorządu, lecz gotowości Banku Gospodarstwa Krajowego. Miasto Gliwice jest jedynie partnerem projektu, a nie głównym inwestorem - zastrzegł gliwicki samorząd. Wskazał, że po ogłoszeniu, że Gliwice są gotowe do udziału w rządowym programie, w Urzędzie Miejskim i Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej urywają się telefony od zainteresowanych programem gliwiczan.

- To zdecydowanie za wcześnie - podkreślił cytowany w informacji zastępca prezydenta Gliwic Adam Neumann. - Trwa analiza wszystkich lokalizacji przez inwestora - BGK Nieruchomości. Nie otrzymaliśmy dotąd żadnej oficjalnej informacji na temat ostatecznego wyboru lokalizacji - podkreślił wiceprezydent.

Miasto ocenia, że potencjalnie szczególnie atrakcyjne tereny znajdują się m.in. w rejonie ul. Żabińskiego. To bliskie sąsiedztwo gliwickich terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie działa 75 zakładów zatrudniających ponad 20 tys. osób. Wszystkie zaproponowane przez Gliwice grunty w miejscowym planu zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne.

Zdaniem wiceprezydenta miasta idea Mieszkania Plus jest na pierwszy rzut oka dobra, ponieważ może stymulować rozwój ośrodków miejskich i jednocześnie szybko przynieść widoczny efekt. - Jak zawsze jednak diabeł tkwi w szczegółach. Ciągle czekamy na konkrety. Ruch należy do BGK. Dlatego apeluję do gliwiczan: ostudźmy emocje. Jest jeszcze za wcześnie, by dzwonić i dopytywać o zapisy na listy mieszkań - powiedział Neumann.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych