Działka czy projekt domu. Co wybrać najpierw?

Pierwsze pytanie zwykle dotyczy kolejności ruchów – czy najpierw znaleźć działkę, na której wybudujemy nieruchomość, czy projekt domu?

Autor: HouseMarket.pl 24 stycznia 2017 13:27

Kilkanaście tysięcy projektów domów to ogromna baza, w której każdy znajdzie nieruchomość dostosowaną do nawet wyjątkowych potrzeb. Dom musi być odpowiednio dopasowany do działki, na której stanie. W związku z tym lepiej najpierw kupić działkę, a dopiero później określić, który dom chcemy na niej wybudować. Taka kolejność zaoszczędzi czas i pieniądze, ponieważ architekt pracujący nad projektem będzie mógł go dostosować do konkretnego terenu.

Najpierw działka, później projekt domu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wybór działki zależy od wielu czynników – okolicy, otoczenia, powierzchni, ceny. Indywidualne spojrzenie każdego inwestora powoduje, że znalezienie odpowiedniego gruntu nie jest proste. Czasem potrzebne są pewne kompromisy, których w początkowej fazie poszukiwań nie zakładaliśmy. Dopiero kiedy wybór padnie na konkretny teren, biuro projektów domów będzie pomocne w dopasowaniu domu pod działkę.

– Naturalną kolejnością jest określenie działki i późniejsze znalezienie projektu domu, który zostanie na niej wybudowany – mówi architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom. – Pokusa wyboru projektu w pierwszej kolejności jest naturalna – to przyjemniejsza strona poszukiwań, niż porównywanie działek i spełnianie wielu formalności z tym związanych. Jest to jednak logiczne działanie, ponieważ odwrotnie inwestor mógłby podjąć ryzyko związane z posiadaniem projektu, na który nie znajdzie działki – tłumaczy Judyta Rybka.

Analiza miejscowego planu zagospodarowania i warunków zabudowy

Jeśli inwestor określi działkę, której zakupem jest zainteresowany, możliwe jest zwrócenie się o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki opisowi i rysunkowi planu dowiemy się, jaka zabudowa okolicznego terenu jest przewidziana. Pozwoli to na wykluczenie działek, w pobliżu których ma powstać budowa mogąca obniżyć komfort naszego życia – np. fabryka.

Może się zdarzyć, że gmina nie będzie miała uchwalonego planu zagospodarowania – w takim przypadku inwestor występuje z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Dokument dostarczy takich informacji, jak m.in.: możliwy typ zabudowy terenu, jego powierzchnia, liczba kondygnacji, dostęp do drogi publicznej, sposób uzbrojenia działki.

Jakie projekty mogę wybudować na swojej działce?

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem konkretnej działki, warto zorientować się, jaki projekt domu będzie można na niej wybudować. Aby to zrobić, wystarczy zlecić analizę działki wraz z MPZP poprzez narzędzie firmy Extradom. Bezpłatna konsultacja daje dostęp do ponad 34,5 mln działek na terenie całej Polski.

– Analiza MPZP/WZ daje odpowiedź na najważniejsze dla inwestora pytanie – jaki projekt domu wybrać na działkę. W wygodny sposób, bez podejmowania metody prób i błędów, dla klienta określona zostanie baza projektów odpowiadających wymaganiom danego terenu. Dodatkowo analiza wskaże, czy działka, którą jesteśmy zainteresowani, sąsiaduje ze ścieżkami rowerowymi czy drogami o dużym natężeniu ruchu. Dowiemy się również, kto jeszcze zainteresowany jest daną działką, a ostateczne porównanie kilku terenów ze sobą pozwoli na wybranie tej najlepszej – wyjaśnia architekt Judyta Rybka z Extradom.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych