Dziewczętach w szkołach budowlanych

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o dziewczętach w szkołach budowlanych. Zawody takie jak murarz, zbrojarz czy technik robót wykończeniowych zdawały się być zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Dziś przedstawicielki płci pięknej coraz chętniej wybierają właśnie techniczne profesje.

Autor: HouseMarket.pl 09 maja 2017 10:27

Dziewczęta pytane o to, czym chcą zająć się w przyszłości, zgodnie twierdzą, że nie zamierzają rezygnować z branży budowlanej. To pewny zawód i nierzadko relatywnie dobre zarobki.

Najpopularniejszy jest technik budownictwa

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazują dane MEN, w roku szkolnym 2016/2017 48,9 tys. uczniów kształci się w kierunkach związanych z budownictwem. Największą popularnością cieszy się zawód technika budownictwa, który wybrało aż 21,8 tys. młodych. Chętnie wybierane są też profile: monter zabudowy i robót wykończeniowych, technik geodeta, murarz-tynkarz oraz monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych.

Konkursy drogą do lepszej przyszłości

– Coraz częściej obserwujemy, że dziewczęta biorą udział w konkursach budowlanych, co nas niezmiernie cieszy. Prezentują naprawdę wysoki poziom i są zdeterminowane, żeby wiele osiągnąć. Wiedzą, że mają wpływ na wyznaczanie standardów jakości w branży budowlanej – opowiada Jarosław Domowicz, menedżer Akademii Technicznej PPG Deco. Uczestnictwo w olimpiadach to nie tylko kolejna możliwość weryfikacji umiejętności i nabycia doświadczenia w rozwiązywaniu różnych problemów, lecz także sposób na podniesienie swojej atrakcyjności w oczach przyszłego pracodawcy.

Sytuacja zmienia się dynamicznie

Sami nauczyciele dostrzegają zmianę w podejściu do wyboru profesji. – Dziś w kierunku technik budownictwa kształci się wśród wszystkich uczniów spora liczba dziewcząt: 14,7 proc. w klasie pierwszej, 23 proc. w klasie drugiej, 32 proc. w trzeciej i 29 proc. w czwartej. Bywały nawet lata, w których płeć piękna przeważała – opowiada Jolanta Patyk-Wandzel z Zespołu Szkół Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie Koźlu, objętego programem Kreatywna Szkoła Dekoral. Jak dodaje, dziewczęta biorą także udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. W ubiegłorocznej edycji uczennica szkoły została finalistką.

Ambitne plany na przyszłość

Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, jako pierwsza placówka na Podkarpaciu, w roku 2017/2018 ma zamiar otworzyć nowy kierunek: technik robót wykończeniowych w budownictwie. Nowy profil ma duże szanse spotkać się z aprobatą płci pięknej. Do tej pory uczennice najczęściej deklarowały chęć ukończenia studiów i pracy w zawodzie kierownika budowy, inspektora BHP lub dekoratora wnętrz.

– W ostatnim naborze do naszej szkoły zauważyliśmy, że kierunek technik budownictwa cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dziewcząt. W obecnej pierwszej klasie stanowią one 30 proc. uczniów – mówi Elżbieta Szafran, koordynator programu Kreatywna Szkoła Dekoral z ZSKU w Rzeszowie.

– Na tym kierunku można wybrać specjalizację: murarz-tynkarz lub zbrojarz-betoniarz. Było to dla mnie dość dużym zaskoczeniem, że dwie uczennice wybrały zbrojarstwo. Po prawie roku nauki przyznają, że są bardzo zadowolone ze swojej decyzji. W starszych klasach mieliśmy jednak mniejszy odsetek dziewcząt – dodaje Elżbieta Szafran.

Obecnie w Polsce kobiety stanowią tylko 7 proc. zatrudnionych w zawodach budowlanych, podczas gdy w Wielkiej Brytanii to już 20 proc., a w Norwegii aż 35 proc. całej branży. Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych i organizatorzy konkursów budowlanych mają nadzieję, że już za parę lat dziewczęta będą stanowiły znaczny odsetek uczniów kierunków budowlanych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych