ECC: Budowa mieszkań może przystopować przez brak pracowników

Budownictwo drogowe czy kolejowe wciąż są dalekie od boomu, a firmom budowlanym już brakuje pracowników. Również w mieszkaniówce ten problem będzie narastał - takie opinie padły podczas dyskusji na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

wnp.pl

Autor: WNP.Pl 11 maja 2017 15:13

Michał Sapota, prezes Murapolu, ocenił, że deweloperów czeka kolejny rekordowy rok, a koniunktura w kolejnych latach powinna pozostać dobra.

Sapota zwrócił uwagę, że Polska notuje wzrost gospodarczy, a wynagrodzenia rosną, co zwiększa możliwości zakupu mieszkania. Z drugiej strony deweloperzy również będą musieli zmagać z niedoborem pracowników w budownictwie, który może spotęgować rozpoczęcie rządowego programu Mieszkanie Plus.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Andrzej Goławski, prezes Mostostalu Warszawa, przyznał, że już teraz bez obcokrajowców byłoby trudno znaleźć pracowników na place budowy.

Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement, apelował o stworzenie lepszych mechanizmów zatrudnienia obcokrajowców. Dodał, że bez zmian mogą pojawić się też coraz większe problemy z logistyką materiałów, gdyż po prostu nie będzie miał kto ich dowieźć na budowy.

Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, przyznał, że w Polsce rynek pracownika jest już faktem. Dodał, że rząd stara się zadbać o to, aby zahamować emigrację zarobkową.

Jako przykład wskazał m.in. program Mieszkanie Plus, a także nacisk na szkolnictwo zawodowe. Jednocześnie zapewnił, że rząd podejmuje działania, które mają ułatwić procedury dotyczące zatrudnienia pracowników ze Wschodu.

Cała relacja z dyskusji na WNP.PL.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych