Eco Classic: wstrzymaliśmy realizację nowych projektów

Sprzedaż mieszkań spadła, a deweloperzy wstrzymują się z realizacją nowych projektów. - Ze względu na rosnące koszty realizacji, wstrzymaliśmy rozpoczęcie budowy 3 inwestycji. Zdecydowaliśmy się odczekać kilka miesięcy, żeby móc zweryfikować koszty, a co za tym idzie rentowność inwestycji - powiedziała Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic.

Autor: housemarket.pl 31 sierpnia 2022 08:34

Według szacunkowych danych, w pierwszym półroczu 2022 roku na rynek wprowadzonych zostało o 24 proc. mieszkań mniej niż w 2019 roku, co wskazuje na hamowanie podaży.

- Deweloperzy mają za sobą doświadczenia 2008 roku i wyciągnęli z nich wnioski. Spadek sprzedaży jest faktem i nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się w ciągu najbliższego roku zmienić. W związku z tym, zarządy podejmują jedyną racjonalną decyzję - ograniczenie produkcji - mówi Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Deweloper Eco Classic, ze względu na rosnące koszty realizacji odłożył w czasie budowę 3 inwestycji. Jak wyjaśnia Zuzanna Należyta, podjęto decyzję o przesunięcie w czasie budów o kilka miesięcy, żeby móc dokładniej ocenić rentowność inwestycji. Z informacji płynących z rynku wynika, że jest to obecnie dość powszechna strategia stosowana przez firmy deweloperskie.

 

- W sytuacji, kiedy mamy zmniejszanie popytu i podaży, utrzymujące się wysokie koszty realizacji i poniesiony wysoki koszt zakupu gruntu, nie ma powodu żeby ceny mieszkań spadły. Inflacja wynosi obecnie blisko 16 proc., a ceny mieszkań utrzymują się na stałym poziomie lub są niższe co najwyżej o 1-2 proc. miesiąc do miesiąca. Mimo to, po drugim kwartale tego roku ceny na rynku nowych mieszkań w ujęciu rocznym pozostawały średnio o 15-20 proc. wyższe niż rok temu - mówi Zuzanna Należyta. 

Dodaje, że poza klientami kredytowymi, na rynku nadal jest duża ilość inwestorów indywidualnych, którzy nie mają wielu alternatywnych sposobów ochrony wartości gotówki. Znacząco zwiększył się też popyt na mieszkania na wynajem.

- Mieszkań na wynajem prawie nie ma, co też jest dobrą informacją dla osób poszukujących sposobu na zainwestowanie wolnych środków. Dodatkowo, mamy nowe źródło popytu w postaci funduszy inwestycyjnych, które kupują całe inwestycje i budynki na wynajem. Wszystko to każe zakładać, że w ciągu najbliższego roku ceny mieszkań nie spadną znacząco - podsumowuje Zuzanna Należyta.

Źródło: na odstawie wypowiedzi dla dompress.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych