EEC 2016: Źródła cywilizacji europejskiej tkwią w urbanistycePTWP - PropertyDesign.pl - 19 maja 2016 12:39


To właśnie sposób powstawania i kreowania miast jest wyznacznikiem cywilizacji europejskiej - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Tomasz Konior. Problem w tym, że dziś porzucono podstawy europejskiego sposobu kreowania przestrzeni.


Tożsamość przestrzeni kreują ludzie. Wszyscy – przez inwestorów, architektów, przez użytkowników – budują tożsamość. Poprzez pomysły, poprzez czerpanie z tradycji, kultury, swoich potrzeb – powiedział Tomasz Konior.

Jak zaznaczył, to właśnie ludzie nadają przestrzeni odpowiednią rangę i funkcję użyteczności. - Mamy szczęście, że jesteśmy w Europie, która - jeśli chodzi o budowę miast - ma największe osiągnięcia w tej dziedzinie. Od ponad 2000 lat uczymy się budowy miast i to, czym jest urbanistyka, osiągnęło najwyższy możliwy poziom. Tego nie ma żaden inny kontynent – dodał Tomasz Konior.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

To właśnie w sposobie budowania miast tkwi źródło tożsamości europejskiej. - To największe osiągnięcie cywilizacji – podsumował.

Modernizm zarzucił pewne pomysły na budowę miast. I moim zdaniem to, choć kontrowersyjne, prowadzi do upadku cywilizacji europejskiej – dodał Konior.