EEC: BIM w budownictwie - szanse i ryzyka

O efektywności metodologii BIM, jej rozwoju w przypadku różnych obiektów, w tym infrastrukturalnych i energetycznych, a także o szansach, ale i zagrożeniach związanych z BIM-em - mówiono podczas sesji: Od projektu po zarządzanie. BIM - wsparcie dla inwestora i wykonawcy, która odbyła się 11 maja w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 16 maja 2017 11:51

- BIM to nie tylko nowoczesna technologia, nie tylko software, to również procesy budowlane, to także ludzie i zmiana mentalności - podkreślił Marcin Sokołowski, menedżer zespołu BIM w Centrum Badań i Innowacji Skanska SA. - A cykl życia obiektu jest tu kwestią kluczową. Transparentność BIM-u umożliwia pokazanie profesjonalizmu wykonawcy, projektanta. Nie jest to technologia zupełnie nowa, na rynkach zachodnich jest już od lat obecna. Przed nami wyzwania: megaprojekty i potrzeba innego sposobu ich realizacji. Nasza branża generuje od 6 do 8 proc. światowego PKB. A z drugiej strony budownictwo pozostaje branżą konserwatywną. Jest zatem duże pole do rozwoju, do unowocześnienia tej branży. Jeżeli nie upowszechnimy BIM-u, to za chwilę i tak świat go nam narzuci. Zachodzi pytanie o to, kiedy BIM będzie standardem, a nie czy nim będzie. Ja uważam, że powinien już nim być – zaznaczył Sokołowski.

Możliwości, jakie daje BIM

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mateusz Turecki, kierownik zespołu BIM Innowacje w firmie Budimex SA, zgodził się z Marcinem Sokołowskim.

- Znamy i wykorzystujemy BIM - mówił Turecki. - A skuteczność metodologii BIM potwierdzają liczby. BIM rozwija się również w obiektach infrastrukturalnych i energetycznych. Model BIM to zarządzanie, a cała otoczka to już digital construction. Nie wyobrażam sobie pracy inaczej niż w BIM-ie. Młode kadry uczą się od teorii po praktykę. Ważne, by młodzi ludzie wchodzili na rynek pracy przygotowani do korzystania z narzędzi. Przygniata nas nadmiar biurokracji i trzeba z tym walczyć. A narzędzia BIM-owskie pomagają w usprawnianiu procesu. Warto zaznaczyć, że jako naród mamy cechę bycia dobrymi inżynierami, a przy tym też szybko się uczymy - zaznaczył Turecki.

Damian Wołkiewicz, partner Bose International Planning and Architecture wskazał, że jako firma architektoniczna, wykorzystuje to narzędzie.

- Z perspektywy projektów w Polsce dość rzadko jest wymóg inwestorski, by taki model się pojawił - mówił Damian Wołkiewicz. - Bardziej kładzie się nacisk na koszty, na czas. Nasze biuro w Indiach wykonuje w pełni projekty BIM-owskie. Kultura anglosaska odcisnęła tam piętno i to niejako wchodzi z automatu. W BIM-ie fenomenalne jest to, że na dwa biura można robić jeden projekt. Jest to bowiem robione wspólnie, na jednej platformie. Potem dochodzą projekty konstrukcyjne, instalacyjne.

Przeczytaj całą relację z sesji na EEC

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych