EKG: rynek nieruchomości stawia czoło pandemii
Na rynku nieruchomości nie widać oznak załamania. Mieszkań w budowie i oddanych do użytku, mimo pandemii koronawirusa było więcej niż przed rokiem, a Polacy po chwilowym zastoju wrócili do zakupów. Takie wnioski płyną z dyskusji poświęconej rynkowi nieruchomości, która odbyła się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W trakcie panelu "Nieruchomości komercyjne w Polsce/Mieszkania 2020", który był jednym z punktów wydarzenia Europejski Kongres Gospodarczy, eksperci zastanawiali się nad tym jak pandemia wpłynęła na obrót nieruchomościami w Polsce, mówili o tym jak zmieni się rynek oraz czy to dobry czas dla rozpoczęcia kolejnych projektów i inwestycji. W trakcie dyskusji poruszono kwestie związane z rynkiem mieszkaniowym.
Zdaniem uczestników pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele sektorów gospodarki, w tym na rynek nieruchomości. I choć to jeden z bardziej stabilnych rynków, także tu dało się zauważyć istotne zmiany. Restrykcje dotyczące codziennych czynności, niepewna sytuacja na rynku pracy oraz ostrożniejsza polityka banków sprawiły, że Polacy odłożyli w czasie decyzję o zakupie mieszkania. Rynek ma jednak silne podstawy, m.in dla tego, że w kraju nadal brakuje mieszkań.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
- Cały czas próbujemy nadrobić braki. Dotyczy to nie tylko mieszkań, ale także powierzchni biurowych czy też infrastruktury. Powoduje to, że branży budowlanej stosunkowo łatwiej jest odnaleźć się w sytuacji kryzysowej. Z naszych obserwacji wynika, że po chwilowych wahaniach sytuacja na rynku powoli wraca do normy. Robimy swoje. Jako przedsiębiorcy cały czas jesteśmy gotowi na wykorzystywanie szans i pokonywanie przeszkód - mówił Michał Sapota, wiceprezes zarządu HRE Investments.
Zaznaczył że w maju i kwietniu popyt na rynku mieszkaniowym wyraźnie osłabł, a zainteresowanie zakupem mieszkania zmalało nawet o kilkadziesiąt procent. Wielu kupujących zdecydowało się poczekać z zakupem mieszkań, aż sytuacja związana z wybuchem koronawirusa nieco się uspokoi.
- Zanotowaliśmy dużo większy ruch na stronach internetowych firmy. Widać było, że ludzie mogą więcej czasu poświęcić na wyszukiwanie ofert i szykują się na zakup. W kwietniu sprzedaliśmy kilka mieszkań online. W czerwcu natomiast ustanowiliśmy miesięczne rekordy sprzedaży - powiedział Michał Sapota.
Przemo Łukasik, współwłaściciel Medusa Group podkreślił, że z kryzysem dość dobrze radzi sobie także branża projektowania budynków. Z powodu epidemii, wiele polskich pracowni architektonicznych było zmuszonych zmienić sposób funkcjonowania i styl pracy, jednak nie zawiesiły działalności.
- Okres pandemii w moim odczuciu spowodował, że wyostrzyły nam się zmysły. Cały sektor zaczął zastanawiać się nad tym jak nasza przyszłość będzie wyglądała. Projektowanie, architektura jest dziedziną, która musi być o krok dwa do przodu nawet przed trendami, chociażby z tego powodu, że projektowanie i tworzenie budynków to proces, który zajmuje nawet do kilkunastu miesięcy w przypadku dużych obiektów. Jako pracownia nie straciliśmy zamówień, kontynuujemy prace, dokończyliśmy również rozpoczęte projekty. Jedyną rzeczą, która w jakiś sposób została skorygowana to projekty zagraniczne. Na chwile musieliśmy się wstrzymać z projektami w Nowym Yorku i Bangladeszu. Te dwa projekty ze względu na ograniczenia w podróżowaniu zostały na jakiś czas schowane do szuflady - mówił Przemo Łukasik.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
SŁOWA KLUCZOWE
REKOMENDOWANE DLA CIEBIE
- 05 mar ML System z 58 procentowymwzrostem EBITDA w 2020 roku
- 05 mar Kredyty frankowe i pandemia to krótkookresowe wyzwania dla polskich banków
- 05 mar Myślę, że będzie drożej
- 05 mar Ceny mieszkań rosną nie tylko w Polsce
- 05 mar Tysiąc Mieszkań Plus we Wrocławiu
- 05 mar 25 lat Echo na Giełdzie Papierów Wartościowych
- 05 mar Kto kupuje mieszkania w pandemii?
- 1 YIT rozpoczyna budowę osiedla Nordic Bemowo
- 2 Luksusowy, elegancki dom na Lazurowym Wybrzeżu
- 3 Atal z nową poznańską inwestycją Zacisze Marcelin
- 4 Trendy, które zmienią rynek mieszkaniowy w Polsce
- 5 Wzrost cen może wynieść 10 procent
- 6 Tak urządzono mieszkanie na wynajem w Warszawskiej Ochocie
- 7 370 mieszkań w właśnie otwartym Resi4Rent Taśmowa
- 1 TOP 5: Najciekawsze osiedla mieszkaniowe w Polsce Północnej
- 2 Trendy łazienkowe na 2021 rok
- 3 Kuchnia na miarę 2021 roku - co to oznacza?
- 4 Małe mieszkanie. Jak wybrać najlepszą sofę?
- 5 Tak urządzono kawalerkę w kamienicy
- 6 Dom jak azyl - trend na 2021 rok
- 7 5 trendów w projektowaniu domowego biura na 2021 rok