Ekologia w centrum działań deweloperów? Jakie zielone rozwiązania znajdziemy na nowych osiedlach?

Deweloperzy na coraz szerszą skalę zaczynają wprowadzać rozwiązania przyjazne środowisku. Na rynku pojawiają się pierwsze certyfikowane budynki i osiedla wielorodzinne. O czym mowa? Sprawdziliśmy.

Autor: housemarket.pl 30 maja 2019 09:03

Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania dotąd dominowały przede wszystkim w sektorze biurowym. W projektach mieszkaniowych stosowane były nielicznie, głównie przez inwestorów indywidualnych, którym zależało na tym, aby ich dom był nie tylko wygodny w użytkowaniu, czy też atrakcyjny wizualnie, ale także pozwalał wprowadzić znaczne oszczędności do domowego budżetu.

Teraz zielone budownictwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a deweloperzy zaczynają testować rozwiązania przyjazne środowisku również w inwestycjach na większą skalę. Na rynku pojawiają się pierwsze certyfikowane osiedla, w których postawiono duży nacisk na proekologiczne systemy. Deweloperzy testują także technologie pasywne, plus energetyczne czy stosują ekologiczne materiały. Powoli zaczynają dostrzegać też, że ten kierunek, w dłuższej perspektywie, może okazać się bardzo opłacalny - zarówno finansowo, jak i wizerunkowo.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inwestorzy przyznają, że stosowane, zielone rozwiązania znacznie podnoszą koszty inwestycji, co wpływa także na cenę mieszkań. Podkreślają jednak, że proekologiczne budowanie to kierunek, w którym cały sektor budowlany powinien podążać. Zapewniają, że dzięki ekologicznym rozwiązaniom, utrzymanie części wspólnych w budynkach może być znacznie tańsze. Mowa tu np. o kosztach oświetlenia, gdzie oszczędności generowane są głównie dzięki technologii LED czy instalowanym sensorom ruchu i zmierzchu. Tańsze utrzymanie budynków jest również możliwe, dzięki odpowiedniej izolacji termicznej oraz systemom rekuperacji, które umożliwiają odzyskiwanie ciepła, a latem odzysk chłodu, z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku. W przyjaznych dla środowiska osiedlach gromadzoną deszczówką podlewa się osiedlową zieleń, a zużycie energii obniżają m.in. windy odzyskujące energię, panele słoneczne zasilające oświetlenie części wspólnych, czy panele fotowoltaiczne wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. W projektach duży nacisk kładą także na odpowiedniej jakości okna, które pozwalają zatrzymać ciepło w budynku oraz odpowiednio go wentylować.

Osiedla blisko natury 

Wawel Service projektuje energooszczędne mieszkania w krakowskich projektach Borkowska B1 i B2, Halszki 28 A i Wężyka 10. W inwestycjach zastosowano system rekuperacji, tj. wentylacji mechanicznej z odzyskiem energii. Deweloper wybudował także energooszczędne osiedle domów jednorodzinnych w Michałowicach, w którym wprowadzono nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Każdy z domów na indywidualne zamówienie kupującego mógł zostać wyposażony m.in. w kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, czy gruntowe wymienniki ciepła.

J.W. Construction Holding duży nacisk na ekologię położył podczas budowy osiedla w Gdyni, gdzie zostały zamontowane kolektory słoneczne. System odzysku deszczówki, która służy do podlewania zieleni, funkcjonuje w inwestycji Bliska Wola, warszawskim osiedlu, które zamieszkiwać będzie czternastotysięczna społeczność. 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych