
Wykonawcą wszystkich inwestycji dewelopera Allcon Osiedla, jest spółka Allcon Budownictwo, która posiada certyfikat ISO 14001 wydany w 2003 roku. Stosowane przez spółkę rozwiązania materiałowe dobierane są w taki sposób, aby były nieuciążliwe dla przyszłych mieszkańców i bezpieczne dla otoczenia. Wszystkie stosowane materiały mają także odpowiednie atesty. W projektowanych obecnie inwestycjach deweloper wprowadza technologie, które zmniejszają negatywny wpływ budynków na środowisko. Są to rekuperatory ciepła na wentylacji, wysoko wydajne grzejniki, najwyższej jakości stolarka okienna oraz zaawansowane materiały izolacyjne. Na osiedlach inwestora stosowane są także systemy zagospodarowania wód opadowych z wykorzystaniem aranżacji zieleni. Deweloper zapowiada także wprowadzenie stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych na nowych osiedlach.
Najnowsza inwestycja dewelopera Duda Development w Poznaniu, nowoczesna kamienica Fyrtel Wilda zostanie wyposażona w powierzchnię biologicznie czynną, tzw. zielony dach. Takie rozwiązanie ma liczne zalety, szczególnie w gęsto zaludnionej, bliskiej centrum miasta okolicy. Warto wspomnieć także, że zielony dach przyczynia się do oczyszczenia powietrza oraz wspomaga regulację temperatury otoczenia i wnętrza budynku, co prowadzi do oszczędności energetycznej. W zamkniętym osiedlu Morasko Park w Poznaniu zamontowany został z kolei system rozsączający, który pozwala zbierać wodę deszczową i regulować jej przepływ.
Matexi Polska tworzy z kolei osiedlowe parki, jak na przykład niemal półhektarowy park w warszawskim osiedlu Kolska od Nowa. Sukcesywnie wprowadza także kolejne rozwiązania łączące troskę o ekologię z ekonomią. Jednym z takich rozwiązań jest planowane zagospodarowanie wód opadowych do podlewania ogrodów w jednaj z naszych, najnowszych inwestycji. Wody opadowe w ogrodach deszczowych wykorzystuje także Dekpol Deweloper.
Wszystkie z mieszkania wybudowane przez Yareal są oddawane w ręce klientów razem z pakietem inteligentnych rozwiązań dla domu, które podnoszą poziom bezpieczeństwa i obniżają zużycie energii. Podobnie jak potwierdzenie ekologiczności budynku w postaci certyfikatu środowiskowego BREEAM.
Dobre praktyki
Światowe trendy związane z budownictwem ekologicznym obserwuje także Spectra Development.
- Standard polskiego pakietu proekologicznego zależy w dużej mierze od powodzenia prekursorskich doświadczeń zagranicznych. Śledzimy to, jak sprawdzą się za granicą i ile mogą kosztować w Polsce. W tej chwili rozwiązania te znacznie zwiększają koszty realizacji inwestycji. Jednak wzrost skali ich zastosowania powinien spowodować zmniejszenie nakładów z tym związanych - mówi Dariusz Sokołowski, prezes Spectra Development.
Przedstawiciel firmy wyjaśnia, że firma szczególnie uważnie przygląda się rozwiązaniom, które są obecnie testowane w dzielnicy Sztokholmu Hammarby Sjöstad.
- Ich założeniem jest stworzenie obiegów zamkniętych w inwestycji o powierzchni 145 ha w celu ograniczenia zużycie energii i wody o połowę w porównaniu do innych osiedli. Bardzo interesujące jest rozwiązanie podziemnego, podciśnieniowego transportu przesegregowanych odpadów oraz odzysk energii z szarej wody i ścieków. Kolejnym ciekawym przykładem jest niebieska infrastruktura polegająca na magazynowaniu i wykorzystaniu wody deszczowej, która pozwala na wprowadzenie np. chłodzenia adiabatywnego (gorące powietrze przepuszczane jest przez zbiornik wodny) połączonego z zielonymi elewacjami na fragmentach budynków poprzez ich obsadzenie np. Visterią (daje to zacienienie w lecie i zamianę energii cieplnej w energię parowania w ok. 60 procent). Są to doświadczenia z berlińskiego, pilotażowego projektu KURAS - dodaje Dariusz Sokołowski.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.