Ekonomista: teraz wrażliwość gospodarstw domowych na zmiany stóp procentowych jest ogromna

- Udział kredytów w produkcie krajowym brutto jest dwukrotnie większy, więc teraz wrażliwość podmiotów gospodarczych, instytucji i gospodarstw domowych na zmiany stóp jest ogromna, a skala tych zmian stóp jest dla wszystkich zaskoczeniem - powiedział dr Bogusław Grabowski, ekonomista, były członek RPP.

Autor: housemarket.pl 06 maja 2022 12:05

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. Główna stopa NBP wzrostła do 5,25 proc. w skali rocznej. To ósma podwyżka z rzędu i z zła wiadomość dla kredytobiorców, którzy będą musieli płacić jeszcze wyższe raty kredytów.

- Aktualnie gospodarstwa domowe są znacznie wrażliwsze na decyzje dotyczące stóp procentowych, ponieważ te informacje dotyczą milionów ludzi. Kiedy walczyliśmy z inflacją na początku lat 90 to kredytów hipotecznych prawie w ogóle nie było, teraz one są powszechne. Udział kredytów w produkcie krajowym brutto jest dwukrotnie większy więc teraz wrażliwość podmiotów gospodarczych, instytucji i gospodarstw domowych na zmiany stóp jest ogromna, a skala tych zmian stóp jest dla wszystkich zaskoczeniem - mówił dr Bogusław Grabowski, w rozmowie z radiem Tok FM.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że Polska polityka pieniężna jest aktualnie w chaosie i wymaga zmian.

- Uwiarygodnienie polityki pieniężnej w Polsce jest niemożliwe bez zmiany prezesa. Nie ma możliwości przywrócenia wiarygodności tej instytucji bez zmiany prezesa. RPP powinna też w sposób przejrzysty komunikować jaką widzi perspektywę dla ścieżki stóp procentowych. Polityka finansowa Państwa jest realizowana w oparciu o strategie bezpośredniego celu inflacyjnego. Jedynym instrumentem tej polityki jest stopa procentowa. Drugim ważnym instrumentem jest pełna przejrzystość i komunikatywność tej polityki z otoczeniem. Chodzi o to aby otoczenie polityki pieniężnej było przekonane, że bank centralny jest zdeterminowany do realizacji celu inflacyjnego  i robi to w sposób przejrzysty pokazując wszystkie analizy na podstawie których podejmuje decyzje. Ta komunikacja zawodzi od lat - wyjaśnił dr Bogusław Grabowski.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych