Eksperci o tym jak ocieplać fasady wentylowane

W Polsce zapowiada się burzowe lato. Podczas gdy z każdej kropli deszczu cieszą się rolnicy, nieco mniej powodów do zadowolenia mają inwestorzy indywidualni i wykonawcy, którzy na etapie realizacji, a także późniejszej eksploatacji domu, muszą uwzględnić problem wilgoci wnikającej w głąb konstrukcji budynku. Pomóc w tym może zastosowanie fasad wentylowanych z poprawnie wykonaną izolacją.

Autor: housemarket.pl 30 czerwca 2020 10:00

Fasady wentylowane to dość szerokie pojęcie, pod które podpadają zarówno klasyczne, masywne mury z betonu, bloczków czy cegieł wykończonych okładziną elewacyjną, jak i coraz bardziej popularne wśród inwestorów, drewniane ściany szkieletowe. To, co łączy oba rodzaje konstrukcji, to zastosowanie szczeliny wentylacyjnej, która powinna mieścić się pomiędzy warstwą izolacji, a pokryciem elewacji. Zadaniem owej szczeliny jest wymiana powietrza z otoczeniem, a w konsekwencji - zapobieganie kumulowania się wilgoci wewnątrz przegrody. Kluczem do prawidłowej cyrkulacji jest zatem dokładne wykonanie otworów wentylacyjnych, a także samego ocieplenia.

Drewniana ściana szkieletowa

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W przypadku fasad wentylowanych realizowanych w oparciu o drewnianą ścianę szkieletową należy być szczególnie ostrożnym już na etapie doboru rozwiązania izolacyjnego. Aby zabezpieczyć newralgiczny materiał konstrukcyjny, obok dobrych parametrów termicznych, izolacja powinna zapewniać dostateczną ochronę przed ogniem i akumulacją wilgoci. Wymagania te z powodzeniem spełnia wełna kamienna.

Aby zachować ciągłość termoizolacji w oraz wokół szkieletu, wentylowane ściany najlepiej ocieplać systemem dwuwarstwowym. Pierwszą warstwę montujemy w pełnych wymiarach, w razie potrzeby docinając płyty z naddatkiem 1-2 cm względem rozstawu żeber. Aby upewnić się, że płyty elewacyjne są mocno osadzone, do górnej i dolnej części ramy mocujemy poziome łaty. W analogiczny sposób przygotowujemy strefy wokół okien i drzwi. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie takiej drugiej warstwy ocieplenia, która jednocześnie będzie pełnić funkcję wiatroizolacji.

– Izolację układamy "na styk", używając gwoździ lub śrub i podkładek do mocowania wstępnego, średnio po 5-6 na płytę. Wykorzystać możemy tutaj sztywne płyty Paroc Cortex ze zintegrowaną, paroprzepuszczalną i wodoodporną powłoką, która stanowi doskonałą ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi – wyjaśnia Adam Buszko. – W systemie dwuwarstwowym rozwiązanie to z jednej strony współpracuje z główną warstwą izolacyjną, tworząc ciągłą i szczelną barierę termoizolacyjną, z drugiej – umożliwia szybkie i bezpieczne odparowanie wilgoci z wnętrza konstrukcji fasadowej – dodaje ekspert Paroc - wyjaśnia Adam Buszko, ekspert firmy Paroc.

Po przymocowaniu wszystkich płyt wiatrochronnych do ściany, wciskamy przekładki w odległości około 600 mm (dokładna odległość zależy od wymiarów ramy szkieletu). Nadbijamy elementy rusztu, pozostawiając wspomnianą na początku szczelinę wentylacyjną o grubości min. 2 cm, a następnie przykrywamy okładziną wykończeniową.

Ściana masywna

W przypadku fasad wentylowanych opartych na ścianach masywnych, potrzeba sprawnego odprowadzania wilgoci wcale nie jest mniejsza. Przykładowo - mur ceglany wchłania wodę, które może przeniknąć nawet przez całą przegrodę. Aby utrzymać ją z dala od warstwy izolacji, niezbędna jest solidna, otwarta oraz pozbawiona żebrowania szczelina wentylacyjna.

Pamiętajmy też, że elewacja ceglana utrzymuje przepływ powietrza w szczelinie wentylacyjnej na niższym poziomie, niż okładzina z drewna. Aby zapewnić więc prawidłową wentylację przegrody, w drugim od dołu rzędzie cegieł pozostawiamy co trzecią pionową fugę otwartą.

W zależności od planowanego współczynnika przenikania ciepła ściany zewnętrznej U, a także pożądanego stopnia wentylacji w fasadzie budynku, wykonawcy mogą zdecydować się na zastosowanie izolacji w układzie jedno- lub dwuwarstwowym.

Niezależnie od wybranej metody izolacji, warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca krytyczne, jakimi są narożniki budynku. W celu ochrony przed wiatrem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, zawsze zaleca się używanie taśmy uszczelniającej, którą połączymy nachodzące na siebie prostopadle płyty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych