Emeryci, zatrudnieni i przedsiębiorcy. Oni zapłacą za wysoką inflację

Federacja Przedsiębiorców Polskich zwraca uwagę, że za wysoką inflację płacą przede wszystkim obywatele i przedsiębiorcy. Na wysokiej inflacji najwięcej zyskuje budżet państwa dzięki wyższym wpływom podatkowym.

Autor: housemarket.pl 30 listopada 2021 13:47

  • Można szacować, że wynagrodzenia, emerytury oraz inne dochody ok. 60 proc. Polaków rosną obecnie w wolniejszym tempie niż inflacja.
  • Przeciętne gospodarstwo domowe płaci za wysoką inflację średnio ok. 360 zł – czyli 4320 zł rocznie.
  • Każdy kolejny miesiąc wysokiej inflacji będzie jeszcze zwiększał straty obywateli.

Dla przeciętnego 4-osobowego gospodarstwa domowego pracowników w Polsce, którego miesięczne wydatki wg GUS wynosiły w 2020 r. 4744 zł, obecny poziom inflacji oznacza wzrost kosztów utrzymania w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 360 zł miesięcznie – w tym wzrost miesięcznych wydatków na żywność o 75 zł, o 85 zł więcej na utrzymanie mieszkania, a także o 100 zł więcej na transport, w związku z rosnącymi cenami paliwa.

CZYTAJ TEŻ: W GRUDNIU INFLACJA PRZEKROCZY 8 PROCENT 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wysoka inflacja staje się coraz poważniejszym problemem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Z najnowszego, listopadowego wstępnego odczytu danych GUS wynika, że dynamika cen konsumenckich wyniosła 7,7 proc. rok do roku. W najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszego przyspieszenia rocznego tempa wzrostu cen, którego szczytowy poziom może przekroczyć 8 proc. Rosnąca presja kosztowa towarzysząca inflacji stanowi poważne wyzwanie dla przedsiębiorców. Np. jak wynika z badań koniunktury GUS, koszt materiałów jest wskazywany już przez 61,7 proc. z nich jako istotną barierę dla rozwoju ich działalności. Dla porównania, rok wcześniej odsetek ten wynosił 34,6 proc. Na skutek wprowadzenia Polskiego Ładu, już od początku przyszłego roku przedsiębiorcy będą również ponosili dodatkowy koszt w postaci składki zdrowotnej, wynoszący zgodnie z założeniami rządu 7 mld zł - podkreśla Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wiceprezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej CALPE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych