Federacja Przedsiębiorców Polskich: KPO to nie fundusz na budowę mieszkań

Federacja Przedsiębiorców Polskich apeluje, aby nie obiecywać Polakom korzyści z Planu Odbudowy dla Europy i Krajowego Planu Odbudowy, które nie są zgodne z wymogami Unii Europejskiej. - Ze zdumieniem przyjmujemy np. oczekiwanie finansowania mieszkań czy dróg lokalnych formułowane w toku debaty politycznej - powiedział Marek Kowalski, przewodniczący FPP, prezes CALPE.

Autor: housemarket.pl 27 kwietnia 2021 13:16

Federacja zaznacza, że zgodnie z ustaleniami pomiędzy instytucjami europejskimi a 27 państwami członkowskimi KPO koncentruje się on na obszarach kluczowych z punktu widzenia budowy bardziej odpornej gospodarki europejskiej: transformacji klimatyczno-środowiskowej i digitalizacji (odpowiednio 37 proc. i 20 proc. środków) oraz sferach najbardziej dotkniętych kryzysem COVID-19, np. ochrona zdrowia i gospodarka. Środki w ramach Planu Odbudowy to w większości kwoty pochodzące z pożyczek. W interesie wszystkich obywateli UE jest ich wykorzystanie przede wszystkim w obszarach, które będą stymulować wzrost gospodarczy i konkurencyjność.

- Krajowy Plan Odbudowy i potencjalne inwestycje są uwarunkowane podjęciem reform wynikającymi z corocznie przyjmowanych na poziomie UE zaleceń dla poszczególnych państw członkowskich. Ze zdumieniem przyjmujemy np. oczekiwanie finansowania mieszkań czy dróg lokalnych formułowane w toku debaty politycznej. Kluczowe jest jak najszybsze uruchomienie środków przez Polskę. Oczekujemy, że dyskusja wokół jednego z najważniejszych dokumentów dla przyszłości naszego kraju nie będzie kolejnym bezproduktywnym, politycznym koncertem mrzonek. Chcemy efektywnej i rzetelnej debaty opartej na merytorycznych przesłankach i faktach - podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych