Firma wykończeniowa czy urządzanie mieszkania na własną rękę? Który wybór jest lepszy?

Do niedawna pakiety wykończeniowe mieszkań uznawane były za usługi klasy premium. Obecnie coraz częściej wybierane są przez przyszłych mieszkańców inwestycji w średnim standardzie. Rosnące ceny materiałów oraz dostępność wykwalifikowanych ekip remontowych powodują, że szybko rośnie liczba osób, które wolą swoje wymarzone lokum zaaranżować przy wsparciu firmy oferującej pakiety wykończeniowe.

Autor: housemarket.pl 06 września 2022 12:27

  • Korzystając z kompleksowej oferty firmy wykończeniowej, klienci zyskują czas, gwarancję wykonanych prac, oszczędzają pieniądze, ale przede wszystkim mają pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.
  • Za pracę wykwalifikowanych ekip wykończeniowych trzeba płacić coraz więcej, a w niektórych przypadkach ceny usług, np. za położenie podłogi wzrosły blisko dwukrotnie.
  • Wybierając usługi kompleksowej firmy wykończeniowej zyskujemy przejrzystą kompozycję i możliwość profesjonalnego doradztwa. 

Ostatnie miesiące to prawdziwy wyścig z czasem, zarówno dla deweloperów, jak i dla nowych właścicieli lokali. Rosnące ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych spędzają sen z powiek zwłaszcza tym lokatorom, którzy postanowili zaaranżować swoje mieszkanie na własną rękę. Często osoby te zmuszone są iść na daleko idące kompromisy i decydują się na zupełnie inny model czy kolor drzwi, wybranych płytek lub baterii. Zdarzają się bowiem sytuacje, że zamówienie drewnianego blatu lub drzwi w wymarzonym kolorze jest możliwe, ale z dostawą dopiero za kilka miesięcy.

Co prawda zagraniczne fabryki po pandemii ponownie produkują pełną parą jednak pojawił się problem braku dostępności wolnych kontenerów do przewozu asortymentu. Inflacja też robi swoje, a presja na podnoszenie wynagrodzeń jest coraz silniejsza. W efekcie za pracę wykwalifikowanych ekip wykończeniowych trzeba płacić coraz więcej, a w niektórych przypadkach ceny usług, np. za położenie podłogi wzrosły blisko dwukrotnie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W tej sytuacji coraz więcej osób decyduje się na wybór pakietów wykończeniowych, które zapewniają terminowość, stałą cenę, najwyższą jakość usług i ponadto ich cena niewiele różni się od indywidualnych podwykonawców. Wiąże się to przede wszystkim z wygodą, ponieważ kompleksowo otrzymujemy projekt, pomoc architekta, projektanta i nadzór budowlany.

 

Zyskujemy przy tym przejrzystą kompozycję i możliwość profesjonalnego doradztwa. Kolejną kwestią jest jakość wykorzystanych materiałów oraz ich dostarczenie. Robiąc to we własnym zakresie musimy liczyć się z opóźnieniami, nieodpowiednią kolorystyką, a czasem gorszą jakością. Do tego tracimy czas na samodzielne wyszukiwanie materiałów, dostarczanie ich ekipie, nadzór nad fachowcami i pilnowanie jakości oraz terminu wykonania zlecenia.

W przypadku pakietów wykończeniowych oferowanych na przykład przez Galerie Venis we współpracy z Echo Investment, właściciel nowego mieszkania zyskuje gwarancję, że jego projekt zostanie zrealizowany w terminie do 90 dni.

- Przy dynamicznie zmieniających się cenach materiałów, jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za wyborem pakietów jest gwarancja ceny po podpisaniu umowy. Od tego momentu to wykonawca – w tym wypadku Galerie Venis – bierze na siebie ewentualne zmiany cen. Klient zyskuje także gwarancję jakości i rękojmię, a zaoszczędzony czas może wykorzystać na wybór dodatków upiększających nowe mieszkanie – mówi Anna Czub, dyrektor generalna Galerii Venis.

Na jednym z portali przeznaczonych do wyceny materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny sprawdziliśmy jaką kwotą należy dysponować chcąc zaufać samodzielnie wybranej ekipie wykończeniowej. Przyjmując, że posiadamy lokal o metrażu 45 mkw., scenariusz jego przygotowania do zamieszkania kosztuje nas 55 100 zł czyli około 1224 zł za metr. Składają się na to - oprócz kosztów materiałów i robocizny - także logistyka (dojazdy, transport, zakupy) oraz poświęcony czas.

Przy wykończeniu tego samego mieszkania można jednak zdecydować się na pakiet MIDI Galerii Venis zawierający trzygodzinne spotkanie z architektem poświęcone omówieniu projektu, sześć gotowych zestawów materiałów w różnych stylach oraz wizualizację łazienki. We wszystkich pakietach zastosowane są produkty od uznanych marek takich jak: Keraben, Cifre Ceramica, Ape Grupo, Deante, Noken, Palazzani, Rak Ceramics i Porta. Ponadto proces wykończenia lokalu jest kompleksowo nadzorowany przez architekta, inspektora budowlanego oraz koordynatora.

Całościowy koszt tych działań, wraz z materiałami, wyniesie 62 550 zł. To więcej o nieco ponad 7 450 zł niż rachunek wystawiony przez indywidualnych podwykonawców, ale koszt tzw. „spokojnej głowy”, zysku czasu, gwarancji jakości, terminu i ceny wynosi tylko około 13 proc. Różnica jest więc niewielka, a dodając do tego bezpieczeństwo, profesjonalizm, doświadczenie, oszczędność czasu i wysoką jakość produktów, warto zastanowić się nad wyborem fachowej, kompetentnej i doświadczonej firmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych