Firmy coraz bardziej eko. ESG się standaryzuje

Z obserwacji Colliers wynika, że ESG, czyli kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym, stają się kluczowym elementem budowania strategii biznesowych firm. Wiąże się to jednak z wieloma wyzwaniami. W odpowiedzi na liczne głosy organizacji o potrzebie określenia ram sprawozdawczości i jasnych wytycznych raportowania ESG, Unia Europejska pracuje nad nowymi regulacjami w tym zakresie.

Autor: housemarket.pl 31 marca 2022 11:59

  • 82 proc. inwestorów indywidualnych na świecie wyraża zainteresowanie inwestowaniem w firmy, które są odpowiedzialne społecznie i środowiskowo.
  • Obszary i strategie ESG już wprowadzane przez różne organizacje wywierają wpływ na resztę rynku.
  • Ambicja UE, aby do 2050 r. zostać pierwszym na świecie kontynentem neutralnym klimatycznie, stymuluje zainteresowanie tematami ESG.

Szereg wyzwań

Część organizacji, próbując wdrożyć ESG do swoich strategii, może napotkać pewne trudności. Identyfikacja kluczowych aspektów oddziaływania na otoczenie, określanie celów zgodnych z wytycznymi, ograniczenie w dostępności danych ESG czy brak odpowiednich struktur i kompetencji wewnątrz firmy to tylko niektóre z nich. Równie istotny i trudny jest wybór mierzalnych wskaźników do raportowania. Według nowego raportu Global Reporting Initiative (GRI) bazującego na ankiecie 200 firm – mimo, że 83 proc. z nich opracowało cele zrównoważonego rozwoju, to raptem 40 proc. udało się wskazać ich jasne, mierzalne parametry.

- Szybkość zmian i dynamika rozwoju obszarów ESG może powodować pewne zagubienie. Liczba regulacji, systemów raportowania, narzędzi, produktów i wytycznych sprawia kłopot firmom, które do tej pory nie zgłębiały tematu zrównoważonego zarządzania i dopiero teraz opracowują strategie ESG. Według ostatniego raportu Colliers „ESG: A Tipping Point”, inwestorzy wskazują na pilną potrzebę określenia przez ustawodawców pragmatycznych, możliwych do realizacji celów, które będą wspierać tworzenie spójnych standardów technicznych oraz wskaźników umożliwiających realokację kapitału i kompetencji, a także implementację wytycznych ESG w proces podejmowania decyzji - mówi Andrzej Gutowski, dyrektor ds. ESG w Colliers.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: CZY NOWE OSIEDLA BĘDĄ BARDZIEJ EKO?

Inwestorzy napędzają trend

Według zeszłorocznego badania Globalscan, 82 proc. inwestorów indywidualnych na świecie wyraża zainteresowanie inwestowaniem w firmy, które są odpowiedzialne społecznie i środowiskowo, a 72 proc. będzie unikać inwestowania w branże przyczyniające się do negatywnych zmian klimatycznych. 70 proc. zgadza się również, że im bardziej społecznie i środowiskowo odpowiedzialne są inwestycje, tym wyższe są zwroty finansowe dla inwestorów.

Obszary i strategie ESG już wprowadzane przez różne organizacje wywierają wpływ na resztę rynku. Założone cele prospołeczne i prośrodowiskowe czy związane z ładem korporacyjnym obejmują całą organizację, w tym również interesariuszy takich, jak partnerzy bisnesowi czy dostawcy. Już teraz można zauważyć zwiększone zainteresowanie inwestorów nieruchomościami o zmniejszonym wpływie na środowisko, komfortowych, bezpiecznych i zdrowych dla użytkowników.

Nowe rozporządzenia

Trend w biznesie jest nierozerwalnie połączony z wytycznymi regulatorów. 2021 r. upłynął pod znakiem olbrzymiego przyspieszenia procedowania nad kwestiami związanymi ze zrównoważonym rozwojem i tematyką ESG. W połowie ubiegłego roku przyjęto Prawo Klimatyczne Unii Europejskiej oraz założenia pakietu Fit for 55 – zestaw kilkunastu propozycji legislacyjnych, mających na celu osiągnięcie redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. względem roku 1990. Plan ma być zrealizowany do roku 2030. Ambicja UE, aby do 2050 r. zostać pierwszym na świecie kontynentem neutralnym klimatycznie, stymuluje zainteresowanie tematami ESG – celowe fundusze i zielone modele finansowania tylko przyspieszają proces transformacji.

Bezpośredni wpływ na rynki inwestycyjne na całym świecie miało uchwalone również w 2021 r. unijne rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR). W życie wchodzi także nowe rozporządzenie Unii Europejskiej w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw z czerwca 2021 r. - CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), które ma zastąpić obecną dyrektywę w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (NFRD), wprowadzając szereg wytycznych i wymogów ujawniania kluczowych danych ESG – m.in. środowiskowych, społecznych i pracowniczych, poszanowania praw człowieka, przeciwdziałania korupcji czy łapownictwu. Kwestie ESG, w myśl nowego rozporządzenia, będą musiały być raportowane w sposób metodyczny i spójny, a same raporty będą poddawane zewnętrznemu audytowi.

Obowiązek raportowania w ramach CSRD obejmie w pierwszej kolejności - od 2024 r. - firmy obecnie raportujące w ramach NFRD (duże firmy notowane na giełdzie), ale już w 2026 r. dołączą do nich spółki niepubliczne, które zatrudniają powyżej 250 pracowników (będą musiały złożyć raporty za 2025 r.). Oznacza to, że ok. 3,6 tys. spółek w Polsce będzie zobowiązanych do raportowania ESG. Obecnie w myśl poprzednich regulacji taki wymóg dotykał jedynie ok. 150 firm. Nowe przepisy obejmą również ok. 50 tys. firm w Unii Europejskiej - to jedna z największych zmian dotyczących rynków finansowych w historii tej organizacji.

Równolegle do CSRD wprowadzana jest taksonomia, czyli szereg wskaźników pozwalających ocenić, w jakim stopniu działania organizacji można uznać za proekologiczne. Oprócz kwestii ekologicznych, wprowadza ona konieczność wykazania spełnienia wytycznych OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) dotyczących praw człowieka, zasad i praw pracy. Firmom spełniającym wymogi taksonomii umożliwi dostęp do szeregu instrumentów finansowych i funduszy.

- Do słownika ESG weszło już pojęcie „alphabet soup”, ironicznie podsumowujące liczbę skrótów, organizacji i regulacji istotnych z punktu widzenia raportowania pozafinansowego. Kolejne lata z pewnością przybliżą uczestnikom rynku znaczenie skrótów SBTi, TCFD, PRI, GRI, CSRD, NFRD, SFDR, SDG, jednak warto pamiętać, że nie powinny one przesłaniać nadrzędnego celu wprowadzania strategii ESG, a więc oceny i stawiania sobie ambitnych celów, by w miarę możliwości jak najbardziej wyhamować kryzys klimatyczny i budować kapitał społeczny. Nadchodzące lata rysują się jako etap transformacji wielu organizacji, struktur i produktów w myśl powyższych regulacji, a także wprowadzania większej transparentności i ujednolicenia standardów raportowania ESG oraz dużej konkurencyjności pomiędzy uczestnikami rynku w ramach ich strategii – mówi Andrzej Gutowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych