Fundacja Rynku Najmu powołuje radę ekspertów

Udział najemców w rynku mieszkaniowym rośnie, szczególnie w miastach wojewódzkich, gdzie mieszkańcy są bardziej mobilni, a o zakup lokalu jest dużo ciężej. W odpowiedzi na tę tendencję Fundacja Rynku Najmu powołuje radę ekspertów, która stanie na straży budowy standardów i profesjonalizacji najmu w Polsce.

Autor: housemarket.pl 14 grudnia 2021 12:07

  • Do rady programowej Fundacji Rynku Najmu, powołanej z dniem 14 grudnia 2021 r., należą eksperci i ekspertki, których aktywność zawodowa jest nierozerwalnie związana z mieszkalnictwem i najem.
  • Rada stawia sobie za cel promowanie przejrzystych standardów funkcjonowania najmu, jak też wspomaganie jakościowego rozwoju tego sektora rynku mieszkaniowego.
  • Co szósty Polak mieszka obecnie w wynajmowanym mieszkaniu.

- Dyskusja o mieszkalnictwie w Polsce jest nadal znikoma, choć dla większości osób jasne jest, że kwestia ta jest kluczowa z punktu widzenia gospodarki kraju. Jednocześnie przez minione dekady decydenci żyli w fałszywym przekonaniu, że wolny rynek samoistnie rozwiąże wszystkie problemy. Tak się jednak nie stało. Sytuację dodatkowo zmienia wchodzące na rynek młode pokolenie, które nie tylko chętniej wynajmuje, ale też myśląc o własności nie chce kredytować się na dekady. Wszystko to sprawia, że rozwój rynku najmu jest naturalną odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Wymaga jednak szerokiej dyskusji nad jakością i standardem, którego mają prawo oczekiwać polscy najemcy – mówi Przemysław Chimczak-Bratkowski, prezes Fundacji Rynku Najmu.

CZYTAJ TEŻ: MIESZKANIA NA WYNAJEM NA CELOWNIKU DEWELOPERÓW

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Deklaratywne badania wskazują, że wynajem będzie dotyczyć nawet 59 proc. nowopowstających lokali. A jest o czym mówić, ponieważ według nowych danych GUS w 2021 roku rozpoczęto budowę prawe 239 tysięcy mieszkań, a więc o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W obliczu obserwowanej tendencji tym bardziej konieczna jest profesjonalizacja relacji pomiędzy najemcą a wynajmującym, oparta nie tylko na edukacji, ale też zrozumieniu i poszanowaniu interesów obu stron.

Chociaż Polacy najczęściej deklarują chęć posiadania domów i mieszkań na własność, i wolą je kupować niż wynajmować, warto pamiętać, że obecna sytuacja pandemiczna może równie dobrze odwrócić ten trend. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w ujęciu czysto ekonomicznym z powodu COVID-19 co trzecia osoba straciła część swoich zarobków, a co dwudziesta została całkowicie pozbawiona jakichkolwiek dochodów – piszą naukowcy na czele z prof. Markiem Bryxem ze Szkoły Głównej Handlowej w artykule Buying vs. Renting a Home in View of Young Adults in Poland. Wszystkie te czynniki wpłyną znacząco na skalę rynku najmu w Polsce i już dzisiaj powinny być odpowiednio zaadresowane.

- Fundacja Rynku Najmu ma szanse stać się przestrzenią, w której mogą się spotkać zarówno perspektywy indywidualnych osób, przedstawicieli sektora publicznego, jak i biznesu. Bardzo takiego miejsca potrzebujemy, aby rozwijać dyskusję o roli najmu w Polsce – komentuje Joanna Erbel, członkini rady Fundacji Rynku Najmu oraz autorka książki Poza własnością. W imię udanej polityki mieszkaniowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych