Funkcjonalne, eko i inteligentne. Takie są osiedla przyszłości

Pandemia zmieniła sposób, w jaki ludzie wykorzystują swoją przestrzeń życiową i umocniła pragnienie zmniejszenia śladu węglowego, kładąc nacisk na zrównoważony rozwój. Rola światła, natury i sztucznej inteligencji stała się kluczowa. To z kolei daje możliwość stworzenia spokojnych, nadających się do zamieszkania domów i pomocy w powrocie do normalnego życia.

Autor: housemarket.pl 03 listopada 2021 16:01

  • Większa świadomość ekologiczna pociągnęła za sobą dążenie do bardziej zrównoważonej i działającej na rzecz ochrony środowiska architektury.
  • Projektowanie architektoniczne przenosi się na budowę domów pasywnych – celem jest poprawa efektywności energetycznej i wykorzystania światła słonecznego.
  • Ludzie powrócili do spędzania wspólnego czasu w domu. Otwarte przestrzenie są dla nich atutem.

Właściciele mieszkań chcą wypełnionych światłem, płynnych przestrzeni, które pomogą im żyć w nowoczesny sposób. Mieszkania na planie otwartym opierają się na interakcjach międzyludzkich, powinny jednak być zaprojektowanie w sposób elastyczny, dający możliwość wielofunkcyjnej adaptacji przestrzeni. Jest to trend, który pokazuje pragnienie bliskości, bycia bardziej związanym z rodziną i przyjaciółmi, ale również ułatwia doświetlenie przestrzeni promieniami słońca, nie ogranicza widoku na naturę za oknem. Główne pomieszczenia w domu – jak salon czy jadalnia, stały się obszarami codziennych aktywności, w których jednocześnie dzieje się kilka rzeczy.

CZYTAJ TEŻ: PROJEKTOWANIE EKOLOGICZNE - NA CZYM POLEGA? 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zrównoważone podejście

Wiele branż przechodzi na bardziej zbalansowane, przyjazne dla środowiska rozwiązania. Ze względu na w trend zrównoważonego rozwoju, w nadchodzących latach zwiększą się inwestycje w infrastrukturę rowerową i pieszą wokół osiedli. Zyska na tym środowisko, ale i mieszkańcy miasta – poprzez zwiększenie bezpieczeństwa, pozytywny wpływ na zdrowie, niższe wydatki na transport czy nawet stworzenie potencjału turystycznego i rekreacyjnego.

- Wszyscy jesteśmy pieszymi. Infrastruktura multimodalna wspiera każdego członka społeczności, bez względu na to, czy zdecyduje się na spacer lub jazdę na rowerze, aby dostać się do miejsca pracy, szkoły, sklepu lub usług. Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Stworzenie ram wspierających podróże niezmotoryzowane to inwestycja, z której społeczeństwo może skorzystać – mówi Agnieszka Szczepaniak, architekt, dyrektor do spraw rozwoju i PR w pracowni AP Szczepaniak.

Pandemia COVID-19 zmieniła wiele rzeczy w naszym życiu i pracy, w tym wywołała natychmiastowe zapotrzebowanie na bardziej przyjazne i atrakcyjne przestrzenie do życia na zewnątrz. Firmy architektoniczne reagują bardziej holistycznym zrozumieniem związku między dobrym projektem wewnętrznym i zewnętrznym, projektując architekturę otwartą na potrzeby ludzkie. Architekci są obecnie niezwykle świadomi wpływu budownictwa na środowisko oraz lokalną estetykę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych