Gdańsk inwestuje w ekologiczne mieszkalnictwo

Około 11,7 mln zł dla Gdańska z funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego na poprawę efektywności energetycznej 250 wielorodzinnych budynków komunalnych oraz 2,6 mln zł na termomodernizację domów jednorodzinnych z NFOŚiGW to nowe ekoinwestycje w Gdańskich Nieruchomościach.

Autor: pap 30 czerwca 2022 15:07

  • Gdańsk rozpocznie proces przygotowania inwestycji związanych z poprawą efektywność energetycznej niemal 33 proc. miejskich wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
  • Inwestycje zostaną sfinansowane ze środków Europejskiego Banku w Gdańsku.
  • W ramach programu opracowana będzie dokumentacja techniczna, która stanowi podstawę do starań o dofinasowanie inwestycyjne dla 250 budynków wielorodzinnych.

Aleksandra Strug z Gdańskich Nieruchomości poinformowała PAP w czwartek, że obecnie remontowanych jest 71 budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej administrowanych przez Gdańskie Nieruchomości, z czego 45 w ramach rewitalizacji oraz 26 z funduszu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W każdej z obecnie prowadzonych inwestycji realizowane są działania zwiększające efektywność energetyczną. Budynki rewitalizowane na Biskupiej Górce i 26 nieruchomości w ramach ZIT przejdą dodatkowo kompleksową termomodernizację znacząco obniżającą koszty eksploatacji.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski podkreślił w przesłanej informacji, że proces modernizacyjny - czyli bieżące remonty w lokalach czy to w budynkach gminnych czy też wspólnotowych - to również, tam gdzie to możliwe, zamiana pieców węglowych na bardziej ekologiczne ogrzewanie. W ostatnich pięciu latach właśnie z takiego trybu skorzystało ponad 650 gdańskich rodzin.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podają Gdańskie Nieruchomości, jeszcze w tym roku dzięki dofinasowaniu Europejskiego Banku Inwestycyjnego rozpoczęty zostanie proces przygotowania inwestycji związanych z poprawą efektywność energetycznej niemal 33 proc. miejskich wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Gdańsku. W ramach programu opracowana będzie dokumentacja techniczna, która stanowi podstawę do starań o dofinasowanie inwestycyjne dla 250 budynków wielorodzinnych.

Dyrektor Gdańskich Nieruchomości Przemysław Guzow wyjaśnił w przesłanej PAP informacji, że istotnym elementem tego projektu jest System Zarządzania Energią. Docelowo wszystkie budynki gminne mają zostać spięte w jeden system zarządzania.

Całkowity koszt realizacji zadania w ramach projektu Gdańsk EKO Synergy wyniesie ponad 13 mln zł, które w 90 proc. finansowane będzie ze środków European Investment Bank (ok. 11,7 mln zł).

StopSmog to kolejny projekt, do którego aplikował Gdańsk. Wniosek GN został pozytywnie zaopiniowany i istnieje realna szansa na wsparcie działań niskoemisyjnych i mieszkańców domów jednorodzinnych, których nie stać na samodzielną zmianę sposobu ogrzewania.

Wniosek obejmuje 45 budynków miejskich, a na realizację zadań związanych z termomodernizacją przekazanych zostanie ponad 2,6 mln zł. Jest to dofinansowanie w wysokości 69 proc. kosztów, a całość przedsięwzięcia wyniesie ponad 3,7 mln zł.

W zakresie prac zaplanowana jest likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła poprzez zmianę technologii grzewczej na ekologiczną oraz kompleksowa termomodernizacja budynków, dzięki której zmniejszy się zapotrzebowanie na energię do ich ogrzania i podgrzewania wody, a więc i koszt utrzymania zarówno dla miasta, jak i mieszkańców.

"Ważnym krokiem ku poprawie jakości powietrza było podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej 51 budynków gminnych. Dzięki realizacji programu KAWKA na przełomie 2018 i 2019 roku zlikwidowanych zostało 333 piece, a ponad 400 lokali zyskało ekologiczne ogrzewanie" - przekazała Aleksandra Strug z Gdańskich Nieruchomości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych