Gdańsk: koniec tzw. afery parkingowej, poszkodowani odzyskają pieniądze

44 kierowców odzyska pieniądze, które zostały naliczone w 2016 roku przez firmę Wiparking za parkowanie wzdłuż ulic w Gdańsku Brzeźnie. Miejsca parkingowe zostały wówczas wydzielone prywatnej firmie niezgodnie z przepisami. Poszkodowanych kierowców reprezentował poseł PiS Kacper Płażyński.

Autor: PAP 30 marca 2022 14:56

W środę na konferencji prasowej, która odbyła się przy al. Hallera w Gdańsku, poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński poinformował, że w ubiegłym tygodniu zakończył się, trwający 5 lat, proces z firmą Wiparking o odzyskanie należności przez poszkodowanych kierowców, na których nałożono w 2016 roku tzw. opłaty dodatkowe, za parkowanie wzdłuż alei Hallera w Gdańsku Brzeźnie.

"Po pięciu latach batalii sądowej, strona przeciwna uznała nasze racje, bo zawarła z nami ugodę, zgodnie z którą wszystkie środki będzie można oddać mieszkańcom Gdańska i turystom" - powiedział poseł PiS Kacper Płażyński.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Poseł reprezentował 44 kierowców. W ramach ugody firma Wiparking musi zwrócić poszkodowanym ok. 4 tys. złotych.

Tak zwana afera parkingowa wybuchła latem 2016 roku, gdy miasto wydzierżawiło część nadmorskich parkingów prywatnym firmom. Największe kontrowersje wzbudziło wytyczenie płatnych miejsc postojowych w ciągu al. Hallera, w pasie ruchu drogowego. Kierowcy, którzy nie zapłacili za postój, byli karani opłatami dodatkowymi w wysokości od 90 do 300 złotych. Mieszkańcy Brzeźna decyzję Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni poddali w wątpliwość, organizując wówczas protesty.

Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, które uznały, że miasto nie mogło wydzierżawić pasów drogowych pod komercyjne parkingi.

"Zgodnie z ustawą o drogach publicznych nie ma możliwości wydzierżawiania pasa dróg publicznych na działalność w stylu płatnych parkingów. Jedynie gdzie miasto czy gmina może pobierać opłaty w ramach dróg publicznych to jest w ramach stref płatnego parkowania czyli zarządzany przez miasto pobór opłat zgodnie z ustalonymi w ustawie stawkami. Nie mogą robić tego podmioty zewnętrzne. W związku z tym cały przetarg był niezgodny z prawem" - tłumaczył Płażyński.

W styczniu 2017 roku Kacper Płażyński złożył w sądzie pozew zbiorowy, w którym w imieniu 44 poszkodowanych (mieszkańców Gdańska i turystów) domagał się zwrotu niesłusznie naliczonych opłat dodatkowych na parkingach.

"Cieszę się, że w końcu sprawiedliwości stało się zadość i ta kropka nad +i+ została postawiona również w procesie cywilnym" - podsumował Płażyński, który reprezentował poszkodowanych za darmo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych