Gdańsk: Podwórkowe rewolucje we wspólnotachHouseMarket.pl - 14 grudnia 2015 12:51


Ruszyła kolejna edycja programu „Wspólne Podwórko”. Rośnie zainteresowanie mieszkańców i pula pieniędzy na zmiany w najbliższym otoczeniu gdańskich domów.


W nowej edycji na rok 2016 Urząd Miejski w Gdańsku planuje przeznaczyć na ten cel 1,5 mln zł. Program „Wspólne Podwórko”, realizowany od 2014 r., to forma wsparcia dla wspólnot mieszkaniowych oraz współwłaścicieli nieruchomości, którzy posiadają wydzierżawione od gminy podwórko i chcą zmienić jego wygląd.

 Wsparcie i zainteresowanie rosną

W 2014 r. miasto wydało na zagospodarowanie 10 podwórek 500 tys. zł. W bieżącym roku pula wzrosła dwukrotnie, a metamorfozę przechodzi 21 podwórek, m.in. przy ul. Partyzantów 17A-17B, Manifestu Połanieckiego – Żywiecka – Klonowicza, Waryńskiego – Miszewskiego, Jesionowa – Grunwaldzka – de Gaulle'a, Targ Rybny – Tobiasza.

W roku 2016 zwiększy się ogólna pula i kwota, którą będą mogły uzyskać wspólnoty.

– Bardzo cieszy nas zwiększające się zainteresowanie korzystaniem z tej formy wsparcia miasta i chęć podjęcia wysiłku przeobrażenia najbliższej sobie przestrzeni w miejsce przyjazne i estetyczne. Zaangażowanie mieszkańców, chcących wziąć udział w naszym programie, jest bardzo cenne, dlatego zdecydowaliśmy o zwiększeniu kwoty wsparcia. Będzie to już nie 50 tysięcy, ale 65 tysięcy złotych. Łącznie na program Wspólne Podwórko 2016 planujemy przeznaczyć 1,5 miliona złotych – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

To mieszkańcy decydują o tym w jaki sposób chcą zaaranżować swoją sąsiedzką przestrzeń. - Zadaniem programu jest pomoc w realizacji tych zamierzeń. Co ważne, służymy nie tylko wsparciem finansowym, ale także merytorycznym – dodaje zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest złożenie wniosku wraz z koncepcją zagospodarowania i szacunkowym kosztem planowanych robót. Wymaganym wkładem własnym wspólnot jest projekt zagospodarowania, profesjonalny kosztorys wraz z przedmiarem oraz specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót wykonanych przez osobę ze stosownymi uprawnieniami.

Do programu można przystąpić do 29 lutego 2016 r., składając wymagane dokumenty. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych www.gznk.pl w zakładce „Wspólne Podwórko – regulacje prawne”.

 Specjalnie dla Głównego Miasta

Program „Wspólne Podwórko” to nie jedyna forma wsparcia mieszkańców w staraniach o stworzenie przyjaznej, estetycznej przestrzeni sąsiedzkiej. W 2015 roku ruszył specjalny program „Zagospodarowanie podwórek Głównego Miasta”.

– Celem programu jest poprawa estetyki i atrakcyjności tej części Gdańska nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Chcemy nie tylko uporać się z problemem bałaganu na Głównym Mieście, ale też zmobilizować w ten sposób właścicieli lokali do dzierżawy lub nabycia terenu – mówi Piotr Grzelak.

W przyszłym roku metamorfozę przejdzie sześć kwartałów podwórzowych: Podgarbary – Garbary – Ogarna, Szeroka – Grobla II – Piwna – św. Ducha, Świętojańska – Grobla III, Piwna – Lektykarska – Długa – Tkacka oraz Długi Targ – Chlebnicka – Pończoszników. W programie biorą udział wspólnoty, które zadeklarowały chęć dzierżawy podwórka.

– Trwa procedura przetargowa na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej zagospodarowania podwórek. Koncepcje ich aranżacji będą uzgadniane z zarządami wspólnot mieszkaniowych w trakcie spotkań konsultacyjnych – zapowiada architekt i konsultant GZNK ds. społeczno-przestrzennych Paulina Borysewicz. – Projektant musi dostosować zakres swojej propozycji do zgłoszonych przez mieszkańców potrzeb.

Na zagospodarowanie każdego z podwórek przeznaczonych zostanie maksymalnie 65 tys. zł. Prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Zrealizuje je i sfinansuje Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

 Dla podwórek śródmiejskich

Jak informuje gdański magistrat, z uwagi na reprezentacyjną lokalizację wnętrz kwartałów śródmiejskich, w tym roku wygospodarowany został także specjalny fundusz wspierający wspólnoty mieszkaniowe, które chcą wydzierżawić swoje podwórka.

– W ramach tego funduszu GZNK zleca wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie koncepcji zagospodarowania sporządzonej przez mieszkańców i realizuje część zaplanowanych prac do kwoty 50 tys. zł. W tym roku na ten cel przeznaczyliśmy 300 tys. zł – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Do programu przystąpiło 46 wspólnot mieszkaniowych i w efekcie metamorfozę przechodzi pięć podwórek: Klesza – Mariacka – Grząska, Tokarska – Szeroka – św. Ducha, Kozia – Piwna – św. Ducha, Złotników – Szeroka – Grobla, Grobla III – Straganiarska – Słomiana.

– Istotą realizowanych przez nas programów jest zachęcenie i zmobilizowanie mieszkańców do podjęcia wysiłku i zaaranżowania swojego podwórka. Wspólnie i po swojemu. To ważne tym bardziej, że jeśli sami coś budujemy, dbamy o to bardziej niż o rzeczy, które nam podarowano. I działania te odnoszą skutek – podkreśla Piotr Grzelak.