Gdańsk: Samorząd przyznał blisko 3 mln zł dotacji na prace przy zabytkach

Prawie 3 mln zł dotacji na gdańskie zabytki rozdysponowała w czwartek rada miasta. Pieniądze otrzymają m.in. kościoły św. Mikołaja i św. Piotra i Pawła, a także Klub Wysokogórski Trójmiasto, który wnioskował o środki na konserwację tynków wewnętrznych i polichromii w Baszcie Białej.

Autor: PAP 27 maja 2021 15:46

Za przyjęciem uchwały w sprawie udzielenia w 2021 r. dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy różnych zabytkach opowiedziało się 32 radnych biorących udział w czwartkowej sesji.

Miejski konserwator zabytków Janusz Tarnacki wyjaśnił, że pula dotacji wyniosła blisko 3 mln zł, a pieniądze dostanie 22 beneficjentów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Największą pomoc w formie czterech dotacji na łącznie 629 tys. zł otrzyma gdański klasztor Dominikanów, do którego należy kościół św. Mikołaja. Z pozyskanych od miasta funduszy zakonnicy chcą wykonać renowację czterech okien zakrystii, a także prace konserwatorskie przy elewacji wieży i przy umbraculum. Dominikanie zamierzają też przeprowadzić badania konserwatorskie i prace konserwatorsko-restauratorskie przy gotyckiej polichromii ściennej.

Dwie dotacje na kwotę 450 tys. zł przyznano gospodarzom kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. 250 tys. zł parafia chce wydać na remont dachu nad nawą główną i prezbiterium. Pozostałe miałyby posłużyć pracom konserwatorskim północnej elewacji kościoła.

Franciszkanie - gospodarze kościoła Świętej Trójcy - dzięki dotacji w wysokości 195 tys. zł chcą przeprowadzić konserwację elewacji północnej prezbiterium.

Parafia grekokatolicka św. Bartłomieja i Opieki NMP otrzyma ćwierć miliona złotych na wzmocnienie konstrukcyjne murów kościoła. Z kolei parafii polskokatolickiej p.w. Bożego Ciała przyznano 90 tys. zł na konserwację fragmentu malowanego plafonu.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 130 tys. zł wykonane zostaną prace konserwatorskie południowej elewacji kościoła św. Barbary.

Pozostałe dotacje trafią do gospodarzy zabytkowych budowli mających charakter świecki. Otrzymają je m.in. wspólnoty mieszkaniowe przy ulicach: Politechnicznej 4 (15,5 tys. zł na remont dwóch tarasów), Długi Targ 17/8 (80 tys. zł na prace konserwatorskie przedproża przyległego do kamienicy), Ogarnej 44/45( 215 tys. zł na prace konserwatorsko-budowlane elewacji frontowej i przedproża budynku).

100 tys. zł zostanie przeznaczone na kompleksowy remont elewacji, odtworzenie posadzki schodów i murów do piwnic, na werandę, prace restauratorskie lastrykowego cokołu elewacji w willi przy ul. Wita Stwosza 100.

240 tys. zł rozdysponowano na prace konserwatorskie muru kurtynowego fosy wewnętrznej zamku krzyżackiego w Gdańsku.

Stocznia Cesarska Development otrzymała 5 dotacji na łącznie 130 tys. zł. Spółka wykorzysta te pieniądze na opracowanie dokumentacji, ekspertyzy stanu technicznego wraz z inwentaryzacją pomiarowo-rysunkową, programu prac konserwatorskich i projektu budowlanego wielobranżowego dla m.in. dawnej narzędziowni, ślusarni, hali prefabrykacji wyposażenia, hali warsztatowej.

115 tys. zł dostanie Klub Wysokogórski Trójmiasto, który wnioskował o środki na konserwację tynków wewnętrznych i polichromii w Baszcie Białej.

Na liście beneficjentów znalazł się również Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska, który otrzyma 300 tys. zł. na remont dachu budynku południowego Dworu Miejskiego w Gdańsku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych