Gdańsk zainwestuje w budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Gdańsk inwestuje w budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych; do 2030 roku pojemność retencyjna miejskich zbiorników wzrośnie o 25 proc. Już wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac odwodnieniowych przy ulicach 3-go Maja i Nowe Ogrody - informuje magistrat.

Autor: PAP 08 kwietnia 2022 09:11

Jak poinformował PAP w czwartek Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, służby i jednostki miejskie pozostają w gotowości na wypadek wystąpienia niebezpiecznych zjawisk pogodowych.

W czwartek odbyła się w Gdańsku konferencja prasowa dotycząca zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w rozwoju Gdańska. Magistrat podkreśla, że miasto coraz częściej łączy rozwiązania hydrotechniczne z wielofunkcyjną zielenią, tworząc sprzyjającą rekreacji i bioróżnorodności niebiesko-zieloną infrastrukturę. Konsekwentnie wdrażana jest nowa polityka zagospodarowania wód opadowych, która polega na ich zatrzymaniu w największym stopniu już tam, gdzie spadną. Stosowana jest mała retencja, która zatrzymuje wodę poprzez rozwiązania terenowe, najlepiej związane z zielenią. Obiekty oparte na naturze łączone są z twardą inżynierią.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jednym ze wskaźników dokumentu Gdańsk 2030 Plus. Strategia Rozwoju Miasta jest zwiększenie pojemności zbiorników retencyjnych i miejskiej zieleni retencyjnej z poziomu 0,76 mln m sześciennych do 1 mln m sześciennych" - podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wskutek zmian klimatu nawalne deszcze pojawiają się w Gdańsku coraz częściej. Podczas takich opadów ogromna ilość wody, której kanalizacja na Potoku Siedleckim nie jest w stanie przyjąć, spływa grawitacyjnie z wyżej położonych terenów uszczelnionych (w szczególności z ul. Armii Krajowej), powodując utrudnienia komunikacyjne. By zminimalizować ryzyko zalewania tego rejonu, w 2020 roku nieopodal powstał system ogrodów deszczowych. Dodatkowo odwodnienie będą wspierać kraty odpływowe, które pojawią się w tym roku.

"Na skrzyżowaniu ulicy 3 Maja i Nowe Ogrody, kiedy mamy do czynienia z deszczami nawalnymi, występuje zalanie, powodujące paraliż komunikacji publicznej i samochodowej. W przeciągu dwóch najbliższych tygodni ogłosimy przetarg na wykonanie odwodnienia, które pozwoli zapobiec kolejnym takim sytuacjom. Projekt został uzgodniony ze wszystkimi służbami i gestorami sieci. To jest bardzo konkretne działanie, które niebawem poprawi tutejszą sytuację" - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Kraty odpływowe o szerokości od 0,4 do 0,6 m przyspieszą odbiór wód deszczowych z narażonego na podtopienia terenu. Działania koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Przedmiotem inwestycji będzie poprawa odprowadzenia wód deszczowych poprzez wykonanie podwójnego systemu odwodnienia ułożonego wzdłuż i w poprzek ul. Nowe Ogrody i ul. 3-go Maja. Prace mają potrwać ok. 10 miesięcy od daty podpisania umowy, co planowo może nastąpić pod koniec lata. Po zakończeniu budowy systemu odwodnienia i kanalizacji deszczowej odtworzone zostaną nawierzchnie ulic oraz torowisko. Inwestycja jest częścią programu "Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - miasto Gdańsk - etap III", współfinansowanego ze środków unijnych.

W czwartek, 21 kwietnia br. odbędą się ćwiczenia przy Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym, których organizatorem będzie Spółka Gdańskie Wody. Celem ćwiczeń będzie doskonalenie umiejętności praktycznych związanych z ochroną przeciwpowodziową w sytuacji kryzysowej, poznanie materiałów oraz sprzętu wykorzystywanego podczas tego typu akcji oraz współpraca międzygminna służb kryzysowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych