Gdańsk zrealizuje 121 projektów w ramach budżetu obywatelskiego

W ramach 9. edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego do realizacji zostało wybranych 121 projektów. Większość z nich zakłada poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, zagospodarowanie terenów zielonych, tworzenie nowych terenów rekreacyjno-sportowych.

Autor: Pap 22 października 2021 15:05

O wynikach głosowania nad projektami zgłoszonymi do budżetu partycypacyjnego na rok 2022 poinformowano w piątek na konferencji prasowej z udziałem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz p.o. dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Sylwii Betlej.

Dulkiewicz przypomniała, że pula środków, które były do dyspozycji w tej edycji BO wynosiła ponad 20,8 mln zł. Ponad 16,5 mln zł przeznaczonych było na projekty dzielnicowe, a na zadania ogólnomiejskie - blisko 4,3 mln zł. Na realizację zwycięskich pomysłów w ramach zielonego budżetu zarezerwowano blisko 5 mln zł, z czego 3,48 mln w ramach puli dzielnicowej. Pozostałe 1,51 mln zł wydzielono z puli ogólnomiejskiej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dulkiewicz poinformowała, że głosowaniu, które trwało od 4 do 18 października, wzięło udział 43 190 mieszkańców Gdańska, w tym 24 199 kobiet i 18 991 mężczyzn. "Najstarszy głosujący miał 101 lat, a najmłodszy zaledwie 9 dni"- powiedziała.

Nowością tegorocznej edycji było docenienie dzielnicy z największą frekwencją głosujących. Wygrała Letnica, gdzie zagłosowało 17,23 proc. mieszkańców. W przyszłym roku zostanie tam zasadzona łąka kwietna. Kolejne miejsce zajęły Orunia Górna - Gdańsk Południe z frekwencją 16,82 proc. i Olszynka, gdzie w głosowanie zaangażowało się 14,77 proc. mieszkających tam osób.

Jak przekazała Dulkiewicz, w tym roku na kartach do głosowania znalazło się 387 inicjatyw, w tym 116 w ramach zielonego budżetu obywatelskiego. Do realizacji wybrano 121 zadań, w tym 47 projektów zielonego BO. "Wartość wygranych projektów wyniosła w sumie ponad 19,6 milionów złotych, dlatego niewykorzystane środki z puli 20,8 mln przechodzą na następny rok. To łącznie 1 228 117 zł"- dodała.

Sylwia Betlej poinformowała, że na realizację zwycięskich projektów ogólnomiejskich przeznaczonych zostanie łącznie ponad 2,7 mln zł.

Pierwsze miejsce zajął projekt pn. "Pogotowie dla zwierząt" warty 277 tys. zł. Na drugim miejscu znalazł się "Rowerowy górny taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa)", którego realizacja pochłonie 2 mln zł. Trzecie miejsce zdobył projekt pn. "Doposażenie placów zabaw w Parku im. Reagana", na który przeznaczonych zostanie 350 tys. zł. Czwartym i ostatnim projektem ogólnomiejskim, który zostanie zrealizowany jest "Chrońmy Gdańsk przed dzikami i dziki przed Gdańskiem" o wartości 80 tys. zł.

Dzięki tej edycji zostanie zrealizowanych także siedem zielonych projektów ogólnomiejskich. Ich łączna wartość to ponad 1,5 mln zł.

Zwycięskie projekty dzielnicowe zakładają m.in. uporządkowanie i zagospodarowanie dojścia na Wronią Górkę od ul. Wroniej w Aniołkach, budowę skateparku dla młodzieży w Brętowie i stworzenie bezpiecznej drogi dla użytkowników rowerów wzdłuż ulicy Gdańskiej w Brzeźnie.

Na Chełmie przy ul. Hebanowskiego wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni i chodników, powstaną też nowe miejsca parkingowe. Natomiast wzdłuż ul. Wilanowskiej, Rogalińskiej i Nieborowskiej zagospodarowane zostaną pasy zieleni. Zaplanowano także utworzenie łąki kwietnej przy ulicy Lubuskiej.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych