Gdynia ma Plac Wolnej Ukrainy

Plac przed Muzeum Miasta Gdyni od czwartku nosi nazwę Placu Wolnej Ukrainy. W uroczystości nadania nazwy wzięły udział władze Gdyni, konsul generalny Ukrainy w Polsce Oleksandr Plodystyi, mieszkańcy i obywatele Ukrainy.

Autor: PAP 29 kwietnia 2022 09:33

Plac na końcu ulicy Armii Krajowej w Gdyni, pomiędzy Muzeum Miasta Gdyni, Teatrem Muzycznym, parkiem Rady Europy i plażą miejską nie miał do tej pory nazwy. Od czwartku oficjalnie nazywa się Placem Wolnej Ukrainy.

"Dzisiaj Ukraina daje lekcje całemu wolnemu światu, co znaczy umiłowanie ojczyzny. Co to znaczy umiłowanie wolności. Z szacunkiem i podziwem oddajemy hołd walczącej, niepodległej, wolnej Ukrainie" - powiedział w czasie uroczystości nadania nazwy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, dodając, że cały świat uczy się od Ukrainy odwagi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Konsul generalny Ukrainy w Polsce Oleksandr Plodystyi, dziękując Gdyni za inicjatywę nadania nazwy, zaznaczył, że o wiele łatwiej bronić swojego kraju, wiedząc, że ma się poparcie całego cywilizowanego świata.

"Jesteśmy świadkami historycznych wydarzeń, które będą miały znaczenie w historii na wieki, a wolność jest najważniejsza dla nas" - podkreślił konsul.

Wniosek w sprawie nowej nazwy złożyli radni z Klubu Radnych Samorządność, a uchwałę, której projekt skierował do rady miasta prezydent Wojciech Szczurek, przyjęto podczas sesji Rady Miasta Gdyni w środę, 27 kwietnia. Podpisano także umowę o współpracy partnerskiej z Żytomierzem w Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych