Gdzie buduje się najwięcej mieszkań? Dominują dwa województwa

Główny Urząd Skarbowy podał, że w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku oddano do użytku o 9 tysięcy mieszkań więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Znacznie wzrosła również liczba wydanych pozwoleń na budowę deweloperom oraz indywidualnym inwestorom. Wielkopolska to obok mazowieckiego region, w którym panuje największy boom na rynku budowlanym.

Autor: Housemarket.pl 25 maja 2021 09:06

Liczba przekazanych mieszkań w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku wzrosła o ponad 13 proc. r/r.

Jak wynika z raportu GUS od stycznia do kwietnia 2021 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 111,5 tys. nowych mieszkań, tj. o 46,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2020.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według danych GUS od stycznia do kwietnia 2021 roku przekazano klucze do 72,2 tys. mieszkań, czyli o 13,3 proc. więcej niż przed rokiem. Z tej puli ponad połowę lokali (41,9 tys.) oddali do użytku deweloperzy, a pozostałe mieszkania (28,8 tys.) inwestorzy indywidualni. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku na rynku pojawiło się o 2,4 proc. więcej mieszkań deweloperskich i 32,4 proc. lokali wybudowanych przez pozostałych inwestorów. Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wyniosła 94,7 mkw.

- Tak duży wzrost mieszkań oddanych przez inwestorów indywidualnych wynika w dużej mierze ze szczególnej sytuacji, w jakiej znalazła się cała gospodarka - uważa Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży w poznańskiej firmie UWI Inwestycje. - Kryzys związany z pandemią koronawirusa sprawił, że inwestorzy, dla których budownictwo nie jest podstawową formą działalności, przekierowali właśnie tutaj znaczne środki. Miało to związek z wyłączeniem dużej części gospodarki - przedsiębiorcy nie mogąc rozwijać się w swoich macierzystych branżach, zwrócili się w stronę budownictwa - dodaje.

Wzrosła liczba pozwoleń na budowę. W którym województwie buduje się najwięcej mieszkań?

Jak wynika z raportu GUS od stycznia do kwietnia 2021 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 111,5 tys. nowych mieszkań, tj. o 46,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Zezwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (73,2 tys.) oraz indywidualni inwestorzy (37,5 tys.). Jest to wzrost, względem roku ubiegłego, odpowiednio o 56,5 proc. i 30 proc.

- Więcej wydanych zezwoleń to dowód na to, że pomimo pandemii branża budowlana wciąż rozwija się dynamicznie. Wystarczy spojrzeć na rynek poznański, gdzie w zeszłym roku oddano do użytku 15 tys. mieszkań, a co miesiąc sprzedaje się około 500 nowych - przekonuje Daria Miszczyk. - Mało jest jednak dużych inwestycji w ciekawych lokalizacjach z zielenią, przestrzenią i dostępem do terenów rekreacyjnych. Dobrym przykładem jest tu okolica Jeziora Maltańskiego, gdzie niedawno rozpoczęliśmy realizację trzeciego etapu osiedla Malta Wołkowyska - dodaje ekspertka UWI Inwestycje.

Statystyki GUS jednoznacznie wskazują, że największy ruch w branży budowlanej, zarówno jeśli chodzi o mieszkania oddane do użytku, jak również te, których budowę dopiero rozpoczęto lub wydano na nie zezwolenie, występuje w województwach mazowieckim i wielkopolskim. Najmniejszy ruch, jeśli chodzi o inwestycje mieszkaniowe, zanotowano w województwach świętokrzyskim i opolskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych