Gdzie w Polsce kupimy najtańsze mieszkania? Takie są ceny w ofercie deweloperów

W jakiej cenie znajdziemy najtańsze mieszkania jedno i dwupokojowe w ofercie deweloperów? W których inwestycjach są dostępne? W jakim metrażu? Zebraliśmy informacje wśród polskich deweloperów.

Autor: pap 15 czerwca 2022 08:28

  • Aktualnie najlepiej sprzedają się mieszkania małe, głównie dwupokojowe.
  • Cena odgrywa ważną rolę podczas zakupu mieszkania.
  • Najmniejszymi metrażami zainteresowani są głównie inwestorzy, dysponujący gotówką i obecnie jest to najbardziej aktywna grupa klientów.

Z powodu trudnej dostępności kredytów hipotecznych przy zakupie mieszkania cena odgrywa aktualnie kluczową rolę i właśnie ona przyciąga klientów. Mieszkania o najmniejszych metrażach są najczęściej wybierane przez inwestorów i sprzedają się najlepiej. Jak zapewniają deweloperzy, nie jest regułą, że mieszkania najtańsze sprzedają się najszybciej. Często klienci preferują daną lokalizacje i czekają, aż pojawią się w niej duże, najlepiej usytuowane lokale. Tacy klienci kupują mieszkania zaraz po uruchomieniu sprzedaży.

Develia w każdym z miast, w którym prowadzi inwestycje - Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu - posiada w ofercie mniejsze, dwupokojowe mieszkania o powierzchni około 40 mkw. w cenie około 8-9 tys. zł za metr kw. Zdecydowanie drożej jest tylko w Warszawie, gdzie cena najmniejszych lokali zaczyna się od około 11,5 tys. zł za mkw.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wawel Service najtańsze mieszkania oferuje w kompleksie mieszkaniowym Piasta Park usytuowanym przy ulicy Piasta Kołodzieja w Krakowie. Mieszkanie dwupokojowe o powierzchni około 43 mkw. klienci mogą nabyć w cenie 430 tys. zł, a dwupokojowy lokal położony na parterze z ogródkiem o powierzchni około 42 mkw. w cenie 420 tys. zł. Najmniejsze mieszkanie w inwestycji Piasta Park V o powierzchni 33 mkw. kosztuje 364 tys. zł. Mieszkanie składa się z dwóch pokoi i przynależy do niego ogródek lokatorski o powierzchni ponad 36 mkw. Inwestycja Piasta Park V zostanie oddana do użytkowania w 2024 roku.

Robyg, w Warszawie najniższe ceny oferuje w inwestycji Mój Ursus. Mieszkania dwupokojowe można kupić w tej lokalizacji w kwocie od 10 800 zł za mkw. Obecnie deweloper nie dysponujemy już kawalerkami w tej lokalizacji, których ceny zaczynały się od 11.300 zł za mkw. W Gdańsku Robyg najtańsze mieszkania oferuje w Kowalach, są to kawalerki w kwocie od 7798 zł za mkw. i lokale dwupokojowe w cenie od 7823 zł za mkw. Na rynku wrocławskim, w Osiedlu nad Widawą najniższe ceny kawalerek zaczynają się od 9700 za mkw., a najtańsze mieszkania dwupokojowe oferujemy w cenie od 9650 zł za mkw w inwestycji Robyg Jagodno. W Poznaniu deweloper obecnie nie ma w ofercie małych mieszkań.

Ronson Development najtańsze mieszkania oferuje w szczecińskim projekcie Nowe Warzymice. Mieszkanie jednopokojowe o metrażu około 32 mkw. można kupić tu w cenie od 292 tys. zł. Lokal dwupokojowy o powierzchni około 39 mkw. można z kolei nabyć dysponując kwotą 346 tys. zł.

Mieszkanie jednopokojowe z oferty J.W. Construction Holding, w inwestycji Horizon w Gdańsku, kosztuje około 470 tys. zł, dwupokojowe o metrażu ponad 48 mkw. jest w cenie 503 tys. zł. Deweloper w aglomeracji warszawskiej, w projekcie Stacja Centrum Pruszków oferuje mieszkania jednopokojowe o powierzchni 25 mkw. z balkonem wielkości 6,8 mkw. w cenie 305 tys. zł. Za dwupokojowy lokal w tej lokalizacji trzeba zapłacić od 370 tys. zł. J.W. Construction Holding, najtańsze mieszkania ma w ofercie w chorzowskim Osiedlu Kościuszki. Jednopokojowy lokal o powierzchni 26 mkw. kosztuje tu 218,8 tys. zł. Dwupokojowe mieszkanie w Chorzowie o metrażu ponad 43 mkw. to koszt 346 tys. zł.

Atal posiada w ofercie około 3 tysiące mieszkań zróżnicowanych pod względem metrażu i układu. Ceny najtańszych dostępnych lokali jednopokojowych o powierzchni 26-27 mkw. zaczynają się od 260 tys. zł. Takie deweloper oferuje w Katowicach i Poznaniu. W Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi w tej kwocie dostępne są już mieszkania dwupokojowe o metrażu 34 mkw.

Także oferta Bouygues Immobilier Polska jest zróżnicowana i skierowana do każdego klienta, zarówno do tego poszukującego mieszkania jednopokojowego, lokalu o standardowym metrażu o powierzchni około 50 mkw., jak i klienta ceniącego sobie inwestycje premium z czteropokojowymi apartamentami.

- Nie zaobserwowaliśmy, by mieszkania z najniższą ceną były tymi, które sprzedają się najlepiej. Nasi klienci wiedzą, że kupując od nas mieszkanie, otrzymują gwarancję jego ceny, która się nie zmieni bez względu na wysokość inflacji czy realne koszty budowy. To sprawia, że jesteśmy deweloperem godnym zaufania, a nasi klienci mogą być spokojni, bo wiedzą, że wybudujemy ich wymarzone mieszkanie za cenę, którą znają dziś i która nie ulegnie zmianie - mówi Cezary Grabowski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Bouygues Immobilier Polska.

Obecnie najtańsze mieszkanie w Warszawie z oferty dewelopera to mieszkanie w premierowej inwestycji M Bemowo, które ma dwa pokoje, ponad 44 mkw. powierzchni i kosztuje 574 tys zł. We Wrocławiu dostępne jest jednopokojowe mieszkanie w Le Vert, kameralnej inwestycji na Pilczycach. Jest to lokal o powierzchni ponad 38 mkw. Jego koszt to 412 200 zł. W Poznaniu najtańsze lokale to mieszkania w Lune de Malta - nowym osiedlu dewelopera, które powstaje w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Mieszkanie jednopokojowe o powierzchni 25 mkw. kosztuje tu 313 500 zł, a dwupokojowe o powierzchni 30 mkw. - 359 300 zł. W Gdyni w budynku Żeromskiego 7 najtańsze mieszkania jednopokojowe o powierzchni 26 mkw. są w cenie od 503 470 zł, z kolei dwupokojowe o powierzchni 47 mkw. można kupić w kwocie od 776 710 zł.

Constructa Plus, w inwestycji Kościelna 23 w Poznaniu ma w sprzedaży kawalerkę, którą można kupić w cenie 392 224 zł. Lokal ma relatywnie sporą powierzchnię prawie 43 mkw. Natomiast wśród dostępnych jeszcze kilku mieszkań dwupokojowych w najniższej cenie deweloper oferuje mieszkanie na pierwszym piętrze o powierzchni około 55 mkw.

- Dostrzegamy to, że kluczowa dla naszych klientów jest lokalizacja inwestycji. Cena jest oczywiście istotna, ale dopiero połączenie dwóch ważnych czynników, lokalizacji oraz wysokiej jakości przekłada się na sukces w transakcjach z klientami - mówi Joanna Janowicz, dyrektor zarządzająca w firmie Constructa Plus.

Hitem sprzedażowym w Eco Classic są kawalerki w inwestycji Moja Północna. Najtańsze mieszkania dwupokojowe w tym projekcie kosztują około 420 tys. zł. W gdańskiej inwestycji Wolne Miasto za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 36 mkw. trzeba zapłacić około 330 tys. zł.

W ofercie Home Invest, klienci mogą obecnie znaleźć najtańsze mieszkania dwupokojowe w inwestycji Nadwiślańska Kaskada, która zlokalizowana jest na warszawskiej Białołęce. Ceny tego typu lokali o powierzchni około 40 mkw. zaczynają się od 390 tys. zł. Jak mówi Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest, najmniejszymi metrażami zainteresowani są głównie inwestorzy, dysponujący gotówką i obecnie jest to najbardziej aktywna grupa klientów.

Teresa Witkowska, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Napollo Residential dodaje, że ceny mieszkań determinuje nie tylko sam metraż.

- Mieszkanie o tej samej powierzchni w jednej lokalizacji może być droższe od takiego samego w drugiej lokalizacji. Pod uwagę należy brać również typ inwestycji, a także dodatkowe udogodnienia, które również wlicza się w cenę mieszkania - mówi Teresa Witkowska.

W Nickel Development, najtańsze mieszkanie jedno i dwupokojowe znajdują się w inwestycji FIQUS Marcelin. Jednopokojowy lokal o powierzchni 29 mkw. jest do nabycia w cenie 276 tys. zł. Metraż dwupokojowego mieszkania to z kolei 43 mkw., a cena 375 tys. zł. Oba mieszkania znajdują się na parterze.

- Kwestię najlepiej sprzedających się mieszkań należy jednak z naszego punktu widzenia rozpatrywać w odniesieniu do grupy klientów. Jeśli myślimy o inwestorach, którzy kupują mieszkania z myślą o dalszym wynajmie, cena rzeczywiście ma duże znaczenie, choć nie przesądzałabym, że największe. Natomiast klienci kupujący mieszkanie dla samych siebie poszukują bardzo konkretnych cech, dla których nierzadko są w stanie poszerzyć budżet lub zrezygnować z innego elementu. Cena w przypadku tej grupy ma znaczenie drugorzędne - mówi Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickiel Development.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home dodaje, że klienci chętniej wybierają inwestycję o odpowiednim rozkładzie mieszkań oraz atrakcyjnym standardzie wykończenia przestrzeni wspólnych.

- Kupujący są świadomi i dobrze przygotowani do podejmowania decyzji zakupowych. Oczekując wysokiego standardu, akceptują cenę, którą należy zapłacić za komfortową przestrzeń. Nasze inwestycje w warszawskich Włochach oraz w Ursusie udowadniają, że wysoki standard nie musi narzucać wysokiej ceny. Osiedle Miasteczko Jutrzenki, w którym do wyboru są mieszkania dwu, trzy i czteropokojowe, posiada także komfortową strefę Aurec Active - mówi Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

Okam, w Warszawie realizuje projekt Central House, którego zakończenie planowane jest na przełom tego i przyszłego roku. Ceny mieszkań jednopokojowych o metrażu 29-35 mkw. sięgają tu około 14 500 zł/mkw, a dwupokojowych o powierzchni 41-45 mkw około 15 500 zł/mkw. W Łodzi, w pierwszej inwestycji mieszkaniowej dewelopera - Strefa PROGRESS, której budowa niedawno się rozpoczęła, ceny jednopokojowych lokali kształtują się w przedziale 8500 zł – 11700 zł/mkw. Za dwupokojowe mieszkania o powierzchni od 40 mkw do 70 mkw należy zapłacić od 9000 zł do 11500 zł za mkw., a lokale o największym metrażu, około 140 mkw. kosztują 12 500 zł za mkw. W Katowicach w inwestycji Inspire w Dolinie Trzech Stawów ceny mkw. dwupokojowych mieszkań o metrażu 36-45 mkw. wynoszą średnio 12 300 zł - 13 tys zł oraz 12 700 – 13 200 zł w przypadku lokali jednopokojowych.

- Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się od dłuższego czasu mieszkania dwu i trzypokojowe. W przypadku singli i osób tuż po studiach są to natomiast raczej lokale jednopokojowe i dwupokojowe o najmniejszej powierzchni. W ostatnich kilku miesiącach, z uwagi na trudności w pozyskaniu kredytu hipotecznego i rosnące stopy procentowe, wiele osób jest niejako zmuszonych do zakupu mniejszych metraży lub odłożenia decyzji zakupowej na bliżej nieokreśloną przyszłość - mówi Marcin Michalec, CEO Okam.

W najnowszej inwestycji Aria Development Osiedlu Natura 2 w Wieliszewie mieszkania jednopokojowe mają powierzchnię od 30 mkw., a dwupokojowe - 41 mkw. W obu przypadkach ceny zaczynają się od 8 100 zł za mkw.

- Jeśli chodzi o ogólną wartość mieszkania, najlepiej sprzedają się mieszkania w najniższych cenach i o najmniejszym metrażu. Takie lokale nabywają głównie inwestorzy dysponujący gotówką - mówi Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Relacji z Klientem w Aria Development.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper wyjaśnia, że na potrzeby mieszkalne najczęściej wybierane są aktualnie lokale o relatywnie niewielkiej powierzchni i niskiej cenie całkowitej. W ofercie Dekpol dostępne są mieszkania o zróżnicowanych metrażach, od około 25 mkw. do 77 mkw., od jedno do czteropokojowych. W Gdańsku deweloper aktualnie realizuje Osiedle Pastelowe, Neo Jasień, Wiślance - Sol Marina, Rokitkach - Osiedle Kociewskie, czy Sztutowie - Trimare.

- W sprzedaży mamy mieszkania w cenie od 230 000 zł brutto. Tyle trzeba zapłacić za lokal o powierzchni około 34 mkw. w Osiedlu Kociewskim w Rokitkach - mówi Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Dewelopment.

Źródło: wypowiedzi dla Dompress.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych