Glapiński: wakacje kredytowe powinny być tylko dla osób ich potrzebujących

Rządowe wsparcie finansowe powinno się ograniczyć tylko do kredytobiorców, którzy faktycznie go potrzebują, a nie do wszystkich, tak jak to nastąpiło - powiedział w Sejmie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Lepsze ukierunkowanie wsparcia zmniejszyłoby m.in. pokusę nadużycia - dodał.

Autor: pap 22 lipca 2022 08:48

  • NBP przedstawił opinię, że rządowe wsparcie finansowe powinno się ograniczyć tylko do tych kredytobiorców, którzy faktycznie go potrzebują.
  • Zdaniem NBP lepsze ukierunkowanie wsparcia zmniejszyłoby pokusę nadużycia.
  • Dlatego wzrost kosztu kredytu nie musi automatycznie wywoływać problemu z jego spłatą.

"Nie ma wątpliwości, że wrosły obciążenia budżetów zadłużonych gospodarstw domowych" - powiedział Glapiński przedstawiając w czwartek w Sejmie sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2021 roku.

Jak mówił, pojawiające się w mediach, a także w sferze politycznej, oceny zagrożeń z tym związanych, "uznaję jednak zdecydowanie za przesadzone".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Około 4/5 kredytów hipotecznych zostało udzielonych przed okresem historycznie najniższych stóp procentowych. Tylko 1/5 kredytów została udzielona w okresie szczególnie niskich stóp procentowych. A wszystkie banki wymagały od kredytobiorców buforów dochodowych, zabezpieczających ich zdolność do obsługi zadłużenia, nawet przy wyższych stopach procentowych, niż to ma miejsce w tej chwili" - tłumaczył Glapiński.

Jak zauważył, nastąpił relatywnie wysoki wzrost wynagrodzeń, "co w dużym stopniu rekompensuje efekt wyższych rat". "Dlatego wzrost kosztu kredytu nie musi automatycznie wywoływać problemu z jego spłatą, co widać w statystykach" - powiedział.

"NBP przedstawił opinię, że rządowe wsparcie finansowe powinno się ograniczyć tylko do tych kredytobiorców, którzy faktycznie go potrzebują" - powiedział. Jak dodał, wsparcie rządowe, "ale sfinansowane przez ustawy, ale sfinansowane przez bank". "Tylko do tych kredytobiorców, którzy faktycznie go potrzebują, a nie do wszystkich, tak jak to nastąpiło" - podkreślił.

Zdaniem szefa banku centralnego, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, jest odpowiednim mechanizmem, który to zapewni.

"Zdaniem NBP lepsze ukierunkowanie wsparcia zmniejszyłoby pokusę nadużycia, ograniczyło koszty banków, a także byłoby korzystniejsze dla budżetu państwa" - ocenił.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych