Gliwice planują na przyszły rok modernizację Rynku

Modernizację Rynku w Gliwicach planuje na przyszły rok lokalny samorząd. Przewidziano nowe rośliny, posadzenie 11 platanów i zwiększenie liczby ławek. W poniedziałek miasto podało, że projekt modernizacji zyskał już akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Autor: Pap 23 listopada 2021 09:36

Jak wynika z informacji w biuletynie gliwickiego magistratu, realizując inwestycję miejscowy Zarząd Dróg Miejskich zastosuje po raz pierwszy specjalny system sadzenia drzew w zabrukowanym terenie. Zamiast będących w złym stanie 8 dotychczasowych drzewek, posadzonych w gruncie zostanie 11 większych drzew.

"W efekcie uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, po ponownym przeanalizowaniu uwarunkowań na Rynku oraz różnych dostępnych obecnie nowoczesnych rozwiązań (…) zrezygnowaliśmy z umieszczania drzew w dużych donicach, jak planowaliśmy pierwotnie" - powiedział, cytowany w informacji, wicedyrektor ZDM Dawid Ochód.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Będziemy sadzić drzewa w gruncie przy użyciu tzw. systemów antykompresyjnych, zapewniających roślinom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie" - wyjaśnił Ochód dodając, że taki system ZDM zastosuje po raz pierwszy.

System ten pozwala na odpowiednie umocowanie drzew, napowietrzanie i nawadnianie. Niewłaściwemu rozrostowi korzeni zapobiegają maty antykorzeniowe i folie ochronne, które równocześnie zabezpieczają - wraz z niewielkim cokołem - przed napływaniem z okolicznej nawierzchni nadmiaru wody i substancji czyszczących.

Rozwiązanie to ma zostać wykorzystane także podczas sadzenia drzew przed dworcem kolejowym - w ramach inwestycji związanych z budową Centrum Przesiadkowego

Na Rynku pojawi się wysoka i niska zieleń, która powinna być atrakcyjna przez większą część roku. Drzewa będą posadzone na trzech pierzejach Rynku - z wyjątkiem strony wejścia do Ratusza, z uwagi na gęstą sieć podziemnego uzbrojenia. Do nasadzeń został wybrany platan klonolistny.

"To drzewo sprawdza się w przestrzeni miejskiej, ponadto bardzo dobrze toleruje cięcia pielęgnacyjne, więc możliwe będzie formowanie koron drzew. Drzewa tego samego gatunku będą sadzone przed dworcem, dzięki czemu przestrzeń miejska kształtowana będzie w spójny sposób" - wyjaśnił Ochód.

Nowe ławki będą nawiązywały wyglądem do ławek ustawionych niedawno przy reprezentacyjnej ul. Zwycięstwa, na nowym skwerze nad Drogową Trasą Średnicową. Na Rynku będzie ich 26, więcej niż obecnie; część z nich będzie miała oparcia, część nie. Przewidziano również kilkanaście stojaków na rowery.

Wysoka zieleń uzupełniona zostanie o kompozycje z niskich roślin, krzewów i bylin, umieszczonych na 13 niskich rabatach. Zaplanowano je przy drzewach oraz od strony wejścia do Ratusza. Gatunki dobrane zostaną tak, aby urozmaicić przestrzeń Rynku przez większą część roku, przy dostosowaniu ich do warunków nasłonecznienia.

Zgodnie z założeniami drzewa i nowe elementy małej architektury pojawią się tylko w pasie, gdzie obecnie znajdują się granitowe płyty w kolorze grafitowym, co pozwoli na swobodne poruszanie się pieszych i wjazd służb ratunkowych. Zachowane zostaną: możliwość dojazdu do ratusza, miejsce na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i gastronomiczne ogródki.

Projekt modernizacji wykonała gliwicka pracownia 44STO. Obecnie zamykany jest etap projektowania i trwa pozyskiwanie pozwoleń na prowadzenie robót. W najbliższych miesiącach ZDM planuje ogłosić przetarg na wykonanie prac. Miasto ocenia, że jeżeli nie zajdą nieprzewidziane przeszkody, Rynek w nowej odsłonie będzie można oglądać w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych