Gliwice rozpisały konkurs na koncepcję architektoniczną alei na południu miasta

Gliwicki samorząd planuje aleję pieszo-rowerową o długości ok. półtora kilometra, przebiegającą równolegle, choć w pewnej odległości, do przelotowej ul. Rybnickiej w południowej części miasta. Aby zebrać pod tym kątem najlepsze pomysły, ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną.

Autor: PAP 15 października 2021 17:55

Jak podał w swoim piątkowym popołudniowym biuletynie gliwicki magistrat, docelowo aleja miałaby połączyć ulice Nowy Świat w centrum i Toruńską w dzielnicy Trynek, prowadząc w większości na obszarze rezerwowanym w dokumentach planistycznych pod przestrzeń publiczną.

"Kiedyś planowano tu drogę, ale weryfikujemy te wcześniejsze plany. Nie chcemy budować ulicy dla samochodów, ale w zamian chcemy stworzyć aleję o charakterze parkowym, rekreacyjnym" - zadeklarował cytowany przez miasto jego wiceprezydent Mariusz Śpiewok.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie Miejski Zarząd Usług Komunalnych prowadzi konkurs na koncepcję architektoniczną zagospodarowania odcinka od ul. Kochanowskiego do Toruńskiej. Miasto chce zorientować się, jakie mogą być pomysły na ciekawą aranżację planowanej alei i najlepsze z nich wykorzystać.

Cała aleja może mieć ok. półtora kilometra długości. Powinna prowadzić od centrum na południe miasta, w stronę lotniska - mniej więcej równolegle do ruchliwej ul. Rybnickiej, ale w pewnej odległości od tej drogi. Umożliwiłaby bezpieczne przemieszczanie się w tej części Gliwic piechotą, rowerem czy na rolkach, a równocześnie stałaby się miejscem odpoczynku i rekreacji.

W konkursie kierowanym do architektów i zespołów architektów wyznaczono termin składania prac do 2 grudnia br. Prócz alei pieszo-rowerowej należy zaproponować towarzyszące elementy małej architektury i miejsca odpoczynku czy rekreacji dla osób w różnym wieku.

Aleja od ul. Kochanowskiego do Toruńskiej przebiegać ma po gruntach należących do miasta, obecnie dzierżawionych. Z dzierżawcami miejskich działek miasto od dawna zawierało umowy krótkoterminowe, biorąc pod uwagę właśnie możliwość nowej funkcjonalności tego obszaru. Dzierżawców informowano o planach przekształcenia go w obszar otwarty dla wszystkich.

Ogłoszony konkurs dotyczy drugiej części planowanego przedsięwzięcia. Poszczególne odcinki alei miałyby bowiem powstawać stopniowo, najpierw mogłaby zostać zrealizowana część od ul. Nowy Świat do ul. Kochanowskiego. Prace koncepcyjne dla tego odcinka już rozpoczęto, ale konieczne będą korekty w jego przebiegu - chodzi o wykorzystanie fragmentu terenu prywatnego właściciela.

Miasto sygnalizuje, że problemy z pozyskaniem terenu na połączeniu ul. Nowy Świat i Kochanowskiego, czyli na początku alei, spowolniły projekt. Z tego powodu obecnie trudno wskazać terminy realizacji tego przedsięwzięcia.

"Powstanie alei w tej części miasta byłoby odpowiedzią na oczekiwania wielu mieszkańców, którzy postulują tworzenie ogólnodostępnych zielonych enklaw. Zgadzamy się z tym, dlatego obecnie rozważamy koncepcję alei przecinającej ulice Kochanowskiego, Żwirki i Wigury czy Bardowskiego, skomunikowanej z sąsiednimi terenami otwartymi - w tym osiedlami mieszkaniowymi i parkiem kieszonkowym otwartym niedawno przy ul. Rybnickiej" - podsumował wiceprezydent Śpiewok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych