Gliwice uruchomiły tężnię solankową w lesie komunalnymPAP - 05 lipca 2020 22:05


Tężnię solankową w gliwickim lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej oddał do użytku miejscowy samorząd. Miasto zachęca do odpoczynku w tym miejscu, z uwzględnieniem zasad związanych z epidemią.

Jak podał w swoim piątkowym biuletynie gliwicki magistrat, z budowanej w ostatnich miesiącach tężni można już korzystać. Znajduje się ona z dala od ruchliwych ulic, w głębi lasu przy ul. Chorzowskiej. Powstała na planie prostokąta o wymiarach ok. 13 m na 40 m, ma prawie 8 m wysokości i jest zadaszona.

Wokół powstała strefa relaksu z leżakami i ławkami oraz ogród. Wyeksponowano rosnący tam wcześniej dąb i posadzono w sumie ok. 700 krzewów, traw i ozdobnych bylin. W pobliżu są stojaki na rowery i miejsca parkingowe. Okoliczne ścieżki wyłożono nawierzchnią dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Miasto akcentuje, że w czasie korzystania z tężni należy przestrzegać aktualnych wymogów sanitarnych i regulaminu - zamieszczonych na rozstawionych tablicach. Wykonawcą miejsca było konsorcjum wrocławskich firm Momentum i BBI Budownictwo - za ok. 3,4 mln zł.

Gliwicka tężnia to już kolejna w ostatnim czasie taka konstrukcja w centralnej części woj. śląskiego.

Podobne urządzenie oddano do użytku na początku czerwca br. w Chorzowie, na Placu Hutników, który przylega do oddanego niedawno po przebudowie rynku. Na początku XIX w. na tamtym terenie odkryto wody żelazowo-siarczane - do dzisiaj jedna z ulic w centrum Chorzowa nosi nazwę Starego Zdroju.

Znaczna część tężni w regionie powstała w ramach budżetów obywatelskich. Jedna stanęła dwa lata temu w dzielnicy Rybnika - Paruszowcu; inna - w dzielnicy Katowic - Ligocie, w parku Zadole. W Katowicach projekt związany m.in. z tężnią zwyciężył w budżecie obywatelskim 2016 r., uzyskując 15 tys. głosów.

Również w Częstochowie tężnia powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Konstrukcja na Promenadzie im. Niemena w dzielnicy Północ została oddana ze znacznym opóźnieniem wobec kontraktu - wiosną ub. roku.

Od 2014 r. funkcjonuje tężnia w Radlinie - mieście między Wodzisławiem Śląskim i Rybnikiem, znanym m.in. z dużej koksowni. Był to pierwszy taki obiekt w przemysłowej części Górnego Śląska.

W ocenie specjalistów przebywanie w tężniach może być pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia tętniczego. Tężnie nasycają bowiem powietrze solankowym aerozolem.

Wytwarzany w pobliżu działającej tężni mikroklimat pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmacnia system odpornościowy. Wykorzystywany jest również w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, alergii czy w przypadku ogólnego wyczerpania. Najlepszy efekt leczniczy osiąga się, przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 metrów od tężni, przez ok. pół godziny.