Gliwice zamierzają rozbudować miejską ciepłownię o instalację wielopaliwową

Gliwickie PEC planuje rozpoczęcie budowy Parku Zielonej Energii w 2023 r. Obecnie trwa proces pozyskiwania zgód środowiskowych. Planowany termin oddania instalacji do użytku to koniec 2026 r. lub początek 2027 r. Spółka samorządu Gliwic ma nadzorować proces budowy i odpowiadać za eksploatację obiektu.

W październiku br. udostępniona ma zostać strona internetowa Parku Zielonej Energii, na której publikowane mają być dokumenty związane z inwestycją, dane techniczne, relacje ze spotkań, odpowiedzi na częste pytania, fakty i mity nt. termicznego odzysku energii, filmy i animacje obrazujące działanie inwestycji, korzyści dla mieszkańców, a także publicystyczny blog.

Informacje o inwestycji już teraz udostępniane są na facebokowym profilu Parku Zielonej Energii, który ma stać się też źródłem aktualności związanych z procesem inwestycyjnym i funkcjonowaniem obiektu w przyszłości. W kolejnych miesiącach inwestor planuje zorganizowanie spotkań informacyjnych dla mieszkańców.

Cała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wytwarza rocznie ok. 400 tys. ton odpadów o wartości energetycznej. Prowadzone w 2019 r. analizy eksperckie przyniosły m.in. wniosek, że aby racjonalizować tamtejszą gospodarkę odpadową, niezbędne jest powstanie instalacji - jednej lub więcej - która będzie w stanie przetworzyć w energię elektryczną i ciepło 30 proc. wytwarzanych i zbieranych tam odpadów.

Eksperci ustalili, że nawet przy uwzględnieniu wysokiego wskaźnika recyklingu, o którym mówią przepisy unijne, czyli docelowo 65 proc., masa odpadów wytwarzanych na terenie GZM będzie zbyt duża, by tamtejsze samorządy poradziły sobie bez spalarni.

Obecnie na terenie GZM instalacja wielopaliwowa znajduje się jedynie w należącej do fińskiego koncernu Fortum Elektrociepłowni Zabrze. Według informacji Fortum zastosowane tam źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW w paliwie może być zasilana trzema różnymi paliwami - węglem, paliwem RDF (ang. Refuse Derived Fuel, czyli wyprodukowanym z odpadów nienadających się do ponownego użycia) oraz biomasą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych