Gliwice zamówiły elektroniczny system zarządzania wodą deszczową

Elektroniczny system zarządzania wodami opadowymi zamówił gliwicki magistrat. System będzie korzystał z danych z urządzeń pomiarowych, monitorując stan wód w ciekach, kanalizacji i zbiornikach, a także pomagał w ewidencjonowaniu i utrzymaniu związanej z deszczówką infrastruktury.

Autor: PAP 10 lutego 2022 08:13

Jak poinformował w swoim środowym biuletynie samorząd Gliwic, system za niemal 4,2 mln zł wykona gdańska spółka Retencja.pl. Będzie to element unijnego projektu z dofinansowaniem na poziomie 2,9 mln zł.

Miasto w informacji wyjaśniło, że w ciągu roku w newralgicznych punktach gliwickiej sieci kanalizacji deszczowej zainstalowane zostaną urządzenia oraz stacje pomiarowe i hydrologiczne, których pracę skoordynuje odpowiednie oprogramowanie wraz z elektroniczną bazą danych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ten sposób powstanie system monitorowania wysokości opadów i poziomu wody w przecinającej miasto rzece Kłodnicy, jej dopływach i w zbiornikach retencyjnych, z uwzględnieniem przepływu wody w kanalizacji deszczowej.

Wykonawca przygotuje też cyfrowy model hydrodynamiczny pozwalający na symulowanie pracy sieci odwodnieniowej w różnych scenariuszach opadowych. Dzięki temu miasto ma być lepiej przygotowane na nagłe zdarzenia pogodowe - szczególnie gwałtowne deszcze nawalne, miejscowe podtopienia lub fale powodziowe.

Całość dopełni oprogramowanie pozwalające na ewidencjonowanie i zarządzanie eksploatacją systemu kanalizacji deszczowej. Cyfrowe zarządzanie deszczówką ułatwi nadzór nad nią, ale też kompleksowe planowanie przyszłych miejskich inwestycji związanych z modernizacją lub budową infrastruktury odwodnieniowej.

Znaczna część Gliwic posiada już system kanalizacji deszczowej, tereny odwadniane są też za pomocą rowów. W rejonie ścisłego, szczelnie zabudowanego centrum, na starówce, działa jednak system kanalizacji ogólnospławnej, do której spływają tak ścieki, jak i wody opadowe.

Działanie tego systemu w razie gwałtownych deszczy nawalnych może zostać zakłócone. Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu ma być właśnie elektroniczny system monitorowania przepustowości kanałów i przepływu wody do zbiorników retencyjnych.

Koszt prac związanych z budową systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej to niemal 4,2 mln zł. Zadanie będzie realizowane w ramach II etapu projektu "Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Miasta Gliwice poprzez modernizację i rozbudowę systemu gospodarowania wodami opadowymi" objętego dofinansowaniem unijnym w wysokości 2,9 mln zł.

Niezależnie od tego zamówienia gliwicki samorząd pod koniec ub. roku rozpoczął prace przy budowie suchego zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka, na tzw. Wilczych Dołach. Miasto przekonuje, że zbiornik zabezpieczy centrum miasta przed powodzią, na co dzień służąc mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i rekreacji.

W ostatnich dniach miasto informowało, że na terenie przyszłego zbiornika prowadzona jest niezbędna wycinka drzew i innych roślin. Inwestycji towarzyszą protesty, grupa mieszkańców obawia się, że miejsce utraci obecny charakter i zniszczone zostaną cenne przyrodnicze siedliska.

W ostatnich tygodniach Gliwice były też współinicjatorem wystąpienia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do rządu o podjęcie działań dotyczących wzmocnienia ochrony przeciwpowodziowej i poprawy czystości Kłodnicy - rzeki płynącej przez kilkanaście miast regionu. Chodzi m.in. o budowę polderu w Gliwicach - poniżej miejsca, gdzie do Kłodnicy wpływa rzeka Bytomka.

Skierowany do premiera oraz ministra infrastruktury apel w tej sprawie przyjęło pod koniec stycznia zgromadzenie GZM. W odpowiedzi przedstawiciele Wód Polskich wskazali, że inwestycja w budowę polderu w Gliwicach ma lokalny charakter, a w aktualizowanych Planach Zarządzania Ryzykiem Powodziowym jest przedsięwzięciem gminy Gliwice.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych