Gorzów Wielkopolski, Lublin i Opole. Tu decyzje admiracyjne wydawane są najszybciej

Gorzów Wielkopolski, Lublin i Opole - to miasta, które w 2020 roku mogły poszczycić się najsprawniejszym wydawaniem kluczowych w procesie inwestycyjnym decyzji administracyjnych. Tak przedstawiają się wyniki XI edycji Rankingu Miast, ogłoszone 23 września podczas Dni Dewelopera.

Autor: housemarket.pl 24 września 2021 13:56

Ranking Miast to prowadzona od ponad 10 lat inicjatywa Polskiego Związku Firm Deweloperskich, której celem jest sprawdzanie czasu wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w powiązaniu z pokryciem miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz pozwoleń na budowę – obu liczonych od dnia złożenia wniosku do momentu wydania decyzji. Od dwóch lat, oprócz wielorodzinnych inwestycji mieszkaniowych, przyglądamy się także przedsięwzięciom biurowym i hotelowym.

- Dane pokazują, że pierwszy rok w pandemicznych realiach miał duże przełożenie na tempo uzyskiwania decyzji przez inwestorów. Znaczne spowolnienie widać zarówno przy WZ-tkach – gdzie nieliczny procent został wydany w czasie nie dłuższym niż 60 dni, jak i przy pozwoleniach na budowę – kategorii, w której zwykle przynajmniej jedna trzecia miast odnotowywała sukces w postaci wydania wszystkich rozstrzygnięć w czasie nieprzekraczającym 65 dni. W ubiegłym roku udało się to tylko w kategorii biur – i tylko jednemu miastu. Po raz pierwszy od dłuższego czasu na podium rankingu nie znalazło się żadne spośród 6 największych miast w Polsce – najlepsza w tym gronie Łódź zajmuje dopiero 7. miejsce w ostatecznej klasyfikacji. Ponadto należy zauważyć, że w toku procesu inwestycyjnego konieczne jest uzyskanie znacznie większej liczby decyzji, niż tylko te dwie będące przedmiotem rankingu – decyzje środowiskowe, warunki przyłączenia mediów, podziały i scalenia i wiele innych. To prowadzi do wniosków, że w procesie inwestycyjnym istnieje wiele barier administracyjnych, a ze skomplikowaniem przepisów często nie radzą sobie urzędy i inwestorzy - komentuje Mateusz Stachewicz, autor raportu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warunki zabudowy o Inwestycje mieszkaniowe

Z przedstawionych danych wynika, że ubiegły rok okazał się być najtrudniejszym na przestrzeni ostatnich lat. W stolicach województw wydano 760 decyzji WZ dotyczących inwestycji mieszkaniowych. To spadek o niemal 300 względem roku 2019.

Jedynie 3 proc. warunków zabudowy dla budownictwa wielorodzinnego zostało wydanych w terminie nie dłuższym niż 60 dni. Jest to najsłabszy wynik na przestrzeni ostatnich 5 lat.

37 proc. decyzji zostało wydanych w okresie od 61 do 180 dni. Natomiast na 32 proc. WZ-etek czekano od 181 do 365 dni.

Niestety aż 17 proc. decyzji, które otrzymali inwestorzy w 2020 roku zostało wydanych w czasie dłuższym niż rok.

CZYTAJ TEŻ: GDZIE MIESZKA SIĘ NAJLPIEJ. RANKING MIAST 

W przypadku inwestycji mieszkaniowych, podobnie jak w ubiegłych latach, żadna ze stolic województw nie wydała wszystkich decyzji w terminie do 60 dni, liczonym od momentu złożenia wniosku. Najszybszym miastem w tej kategorii okazał się Lublin – wydając 35 proc. rozstrzygnięć w tym przedziale czasowym. Za nim plasują się Białystok i Gorzów Wielkopolski. Dokładnie dwukrotnie więcej miast, niż rok wcześniej - 12 - nie wydało żadnej decyzji WZ dla obiektów mieszkaniowych w czasie nieprzekraczającym 60 dni.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych