Gorzów Wlkp.: sieć ciepłownicza się rozrasta

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE stale rozwija i modernizuje sieć ciepłowniczą w Gorzowie Wlkp. W ub. roku spółka wybudowała 5 km nowych sieci i przyłączy ciepłowniczych w tym mieście; sieć ma już ponad 135 km - poinformowała w piątek Agnieszka Dietrich z biura prasowego PGE Energia Ciepła.

Autor: Pap 18 lutego 2022 10:23

W 2021 r. pracownicy gorzowskiej elektrociepłowni wybudowali nowe rurociągi m.in. przy ul. Grottgera, Chopina, Matejki, Kostrzyńskiej, Sosnkowskiego, Londyńskiej, Okulickiego oraz Mieszka I. Inwestycja pozwoliła na podłączenie zarówno nowo wybudowanych obiektów, jak i tych już istniejących.

Oprócz budowy nowych odcinków sieci zmodernizowano fragmenty sieci niskoparametrowej w okolicy ulic: Połanieckiej, Szwoleżerów, Ściegiennego oraz Wróblewskiego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazano w komunikacie, dzięki zastosowaniu technologii rur preizolowanych każda taka inwestycja pozytywnie wpływa na ograniczenie strat na przesyle ciepła oraz ciepłej wody użytkowej. Długość sieci ciepłowniczej w Gorzowie Wlkp. to ponad 135 km. Prawie wszystkie rury znajdują się pod powierzchnią ziemi.

"Rozwój sieci ciepłowniczej pozytywnie wpływa przede wszystkim na jakość powietrza w mieście, a tym samym także na zdrowie jego mieszkańców. Dzięki korzystaniu z ciepła sieciowego mieszkańcy Gorzowa mogą zrezygnować z lokalnych kotłowni i przydomowych palenisk, które emitują znaczne ilości dwutlenku węgla i pyłów do atmosfery oraz stwarzają duże ryzyko dla naszego zdrowia. Ważna jest także wygoda użytkowania" - powiedział dyr. PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wojciech Dobrak.

W tym roku planowana jest budowa nowych odcinków sieci w łącznej długości ponad 5 km oraz dalsza modernizacja już istniejących. Pozwoli to na likwidację lokalnych kotłowni wysokoemisyjnych m.in. na ulicach: Szczecińskiej, Małyszyńskiej, Roosevelta i Głowackiego oraz grupowych węzłów cieplnych przy ul.: Dąbrowskiej, Fredry i części ul. Czereśniowej.

W Gorzowie Wlkp. z ciepła sieciowego korzysta ponad 40 tys. gospodarstw domowych oraz wiele firm. W ub. roku pracownicy tamtejszej elektrociepłowni wykonali podłączenia o zapotrzebowaniu na moc ponad 5 MW.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji; ma 16 elektrociepłowni i sieci ciepłownicze o długości 672 km. Spółka produkuje i dostarcza ciepło dla kilkunastu dużych polskich miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych